Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o rozwój osobisty po wyjściu z nałogu?

Jak zadbać o rozwój osobisty po wyjściu z nałogu?

Wychodzenie z nałogu to bardzo trudne zadanie. Zmiana nawyków i pokonanie swoich słabości wymaga ogromnej siły i poświęceń. Trzeba wiedzieć, że skuteczna walka z używkami oznacza zmiany wielu aspektów życia. W końcu, aby pokonać nałóg trzeba zmienić samego siebie. W artykule podpowiadamy, jak dbać o siebie, aby nie wrócić do dawnych uzależnień (i nie znaleźć nowych). 

Na co uważać, po wyjściu z nałogu?

Szukając metody na wyjście z nałogu, warto poznać przyczynę swojego uzależnienia. W większości przypadków alkoholizm czy narkomania są spowodowane nieumiejętnością radzenia sobie z trudnymi emocjami, przeżyciami czy stresem. Używki dają chwilową ulgę w bólu psychicznym, jednak w dłuższej perspektywie niszczą zdrowie i życie człowieka. Wyjście z uzależnienia wymaga zmiany przekonań, przyzwyczajeń, a nawet wartości. To niezbędne do tego, aby po wyjściu z jednego nałogu nie popaść w kolejny lub nie wrócić do dawnego schematu. 

Jak uniknąć powrotu do nałogu?

Osoby, które wyszły z jakiegoś uzależnienia muszą się mieć na baczności praktycznie już do końca życia. Na szczęście, stawiając sobie za cel życie w harmonii i w zdrowiu trzymanie się z dala od nałogu nie będzie tak trudne. Wśród wybranych zaleceń dla byłych alkoholików, narkomanów czy palaczy papierosów można wymienić m.in.:

  • uprawianie sportu;

  • ćwiczenia oddechowe;

  • zdrową i zbalansowaną dietę;

  • dbanie o dobre relacji z bliskimi;

  • medytacje i techniki radzenia sobie ze stresem.

Koncentracja na zdrowiu psychicznym i fizycznym oznacza większą świadomość i znacznie mniejsze ryzyko sięgania po szkodliwe używki. 

Treningi i warsztaty warte uwagi

Dbanie o siebie powinno być odpowiedzialnością każdego dorosłego człowieka. Dodatkowo, warto szukać wsparcia w różnych grupach zrzeszonych w celu poprawy jakości życia. Takie możliwości dają różne kursy i warsztaty rozwojowe. Dla osób, które niedawno wyszły z nałogu polecane są w szczególności warsztaty zapobiegania nawrotom w uzależnieniach czy też trening radzenia sobie ze stresem i lękiem. Niedaleko Krakowa różne warsztaty dla osób walczących z uzależnieniami prowadzi Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień Attente. Placówka zajmuje się leczeniem uzależnień, detoksem i innymi formami pomocy. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy