Zamgławianie szklarni. Etapy postępowania

Zapewnienie roślinom odpowiednich warunków wzrostu gwarantuje ich równomierny wzrost, a także znacznie szybsze plonowanie, co ma znaczenie w nowoczesnej dystrybucji. Taki sposób uprawy jest możliwy dzięki szklarniom, w których utrzymywana jest nie tylko optymalna temperatura, ale również wilgotność, zapewniana przez systemy zamgławiania. Przyjrzyjmy się bliżej etapom postępowania przy wdrażaniu systemów nawilżania w szklarni.
Projektowanie i montaż systemu zamgławiania szklarni
Aby klimat wewnątrz szklarni zapewniał optymalne warunki wzrostu znajdującym się tam grzybom, owocom, warzywom lub kwiatom, w pierwszej kolejności niezbędne jest zaprojektowanie systemu nawilżania powietrza w zależności od rodzaju roślin, które będą uprawiane. W uprawach szklarniowych najkorzystniejsze są systemy, w których krople wody rozbijane są mechanicznie. Dzięki specjalnym dyszom kropelki wody dzielą się na mniejsze, a jednocześnie zyskują odpowiedni pęd, co sprawia, że rozprzestrzeniają się na dużym obszarze. Dodatkowo woda w takiej postaci długo pozostaje zawieszona w powietrzu.
Kolejnym etapem podczas wdrażania systemu zamgławiania szklarni jest montaż. Najważniejsze, aby był przeprowadzony bez ingerencji w produkcję, co nie spowoduje wymuszenia przerw w działalności. Równie ważny jest montaż higrometrów i innych urządzeń pomiarowych, które pozwolą na automatyczne dostosowanie poziomu wilgotności do uprawianego gatunku, a także szybkiej reakcji na ewentualne zmiany temperatury.
Korzyści płynące z montażu systemu nawilżania powietrza
Zastosowanie systemu zamgławiania szklarni, np. z firmy SYNAPO, pozwala na poprawę warunków o każdej porze roku. Latem możliwe jest obniżenie temperatury panującej wewnątrz, a także poprawa wilgotności względnej, natomiast zimą mgła wodna zapobiega odwodnieniu roślin, do czego mogłoby się przyczynić ogrzewanie. To sprawia, że zwiększa się ogólna wydajność szklarni, wzrost roślin jest przyspieszony, zmniejsza się również zapotrzebowanie na nawadnianie. Zarazem za pomocą tego samego systemu możliwe jest zastosowanie substancji chemicznych (środków ochrony roślin lub nawozów).
Woda zawieszona w powietrzu w postaci niewielkich kropel nie moczy roślin i gleby, co mogłoby przyczynić się do rozwoju chorób, ułatwia jednak wchłanianie substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Pozwala także na regulację temperatury, nawet najbardziej wymagających i delikatnych roślin, np. tropikalnych. Systemy zamgławiania szklarni pozwalają więc na uprawę dowolnego gatunku niezależnie od klimatu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Handlowo-Produkcyjna Spółdzielnia Pracy Samopomoc Chłopska w Nowym Targu
Centra handlowe woj. małopolskie34-400 Nowy Targ, Rynek 14
-
La Luna Aneta Paziewska
Internetowy handel, sklepy woj. mazowieckie02-797 Warszawa, Klimczaka 15 lok. 80
-
Activekids Agnieszka Wierzbicka
Dystrybucja, akwizycja woj. pomorskie81-775 Sopot, Bitwy pod Płowcami 2B lok. 27