Artykuł sponsorowany

Zalety uprawiania krzewów w pojemnikach

Zalety uprawiania krzewów w pojemnikach

Krzewy są ważnym elementem aranżacji przydomowego ogrodu, ponieważ oferują atrakcyjny wygląd, pozwalający na uzyskiwanie ciekawych efektów wizualnych, a przy tym są na tyle „kompaktowe”, że zajmują stosunkowo mało miejsca, dając możliwość wprowadzenia większej liczby roślin nawet na ograniczonej powierzchni. Wybierając sadzonki w pojemnikach, można dodatkowo ułatwić sobie prace związane z ich późniejszym wysadzaniem.

Co oferują sadzonki w pojemnikach?

Krzewy sadzone w ogrodach jako elementy ozdobne oraz rozmaite odmiany owocowe kupowane z myślą o późniejszych zbiorach takie jak agrest, aronia, porzeczka czy jagoda lub borówka mogą być oferowane w postaci sadzonek kopanych albo uprawianych w pojemnikach. To drugie rozwiązanie jest popularne zwłaszcza w przypadku szkółek krzewów ozdobnych, ponieważ znacznie ułatwia proces wysadzania i sprawia, że ryzyko problemów z przyjęciem się rośliny w nowej lokalizacji będzie minimalne ze względu na doskonałą ochronę bryły korzeniowej. Wynika to z faktu, że korzenie nie są narażone na uszkodzenie mechaniczne ani na groźne przesuszenie, a ponadto przez cały czas są otoczone warstwą gleby dostarczającej niezbędne składniki odżywcze i gwarantującej optymalne pH. Krzewy kupowane w pojemnikach z powodzeniem można umieszczać zarówno bezpośrednio w podłożu, jak i w ustawianych na tarasach czy podjazdach donicach, a czas, w którym można przeprowadzać te prace, jest znacznie dłuższy, niż w przypadku roślin kopanych – zazwyczaj od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Znacznie mniejsze jest też ryzyko pojawienia się patogenów skutkujących chorobami roślin, głównie grzybów oraz pasożytów.

Jakie sadzonki są uprawiane w pojemnikach?

W pojemnikach można znaleźć sadzonki wielu krzewów ozdobnych. W takiej formie w profesjonalnych firmach szkółkarskich np. Szkółce Drzewek Waleczek z Mnicha na Śląsku sprzedaje się zarówno krzewy liściaste np. berberysy, bukszpany, derenie, forsycje, kaliny, krzewuszki, magnolie czy tawuły, jak i iglaki, w tym choćby cyprysiki, jałowce, żywotniki czy świerki. Znacznie rzadziej w tej postaci oferuje się krzewy owocowe, ponieważ przy dużych plantacjach, taki sposób pozyskiwania sadzonek okazuje się za kosztowny, a ryzyko ich nieprzyjęcia się przy sadzeniu z odkrytym korzeniem będzie o wiele niższe.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy