Materiał Partnera

Zalety prostowników inwertorowych

Zalety prostowników inwertorowych

Prostownik to urządzenie, które służy do zamiany napięcia przemiennego pochodzącego z sieci elektrycznej na napięcie stałe. Wykorzystywany jest przede wszystkim jako ładowarka do akumulatorów samochodowych. Obecnie najczęściej spotykane są prostowniki inwertorowe, które niemal zupełnie wyparły modele transformatorowe. Czym się charakteryzują i jakie są ich zalety?

Nowoczesne i funkcjonalne

Prostowniki inwertorowe to nowoczesne urządzenia, które wyróżniają się funkcjonalnością i efektywnością pracy. Pozwalają ładować różnego rodzaju akumulatory z otwartą i zamkniętą konstrukcją: WET, EFB, AGM czy żelowe. Bezstopniowa regulacja prądu ładowania umożliwia bardzo dokładne ustawienie prostownika. Droższe modele mogą mieć dodatkowo funkcję automatycznego zakończenia procesu ładowania, dzięki czemu nie wymagają nadzoru użytkownika.

Prostownik inwertorowy może być wyposażony w funkcję rozruchu. Takie modele oferuje między innymi sklep spawalniczy Spawaj.eu. Funkcja rozruchu wspomaga uruchamianie pojazdów mechanicznych i maszyn z silnikami spalinowymi benzynowymi i wysokoprężnymi z instalacją elektryczną 12 V lub 24 V. Dzięki niej w sytuacji awaryjnej użytkownik ma możliwość włączenia silnika z rozładowanym akumulatorem bez konieczności uprzedniego wymontowania go z pojazdu i oczekiwania na jego naładowanie.

Łatwe i bezpieczne w obsłudze

Prostowniki inwertorowe są łatwe w obsłudze. Wyposażone są zwykle w dwa przełączniki: wyboru funkcji (ładowanie lub rozruch) i wyboru napięcia (12 V lub 24 V). Poza tym mają pokrętło regulacji natężenia prądu ładowania, elektroniczny wyświetlacz natężenia prądu oraz diody sygnalizacji. Prostowniki inwertorowe charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i wagą. Są kilka razy mniejsze i lżejsze niż ich transformatorowe odpowiedniki. Nie zajmują wiele miejsca w garażu czy warsztacie i można je bez problemu przenosić.

Użytkowanie prostowników inwertorowych jest bezpieczne. Wyposażone są one w szereg zabezpieczeń: przed przeładowaniem akumulatora, ładowaniem uszkodzonych i głęboko rozładowanych akumulatorów, odwrotnym podłączeniem biegunów, zwarciem biegunów oraz przegrzaniem. Dzięki temu pozwalają ładować akumulator bez wymontowania go z samochodu, nawet w trakcie próby rozruchu silnika. Ponadto mogą mieć układ chłodzenia wentylatorem, który znacznie zwiększa ich wydajność.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy