Z czego wynikają różnice w mocy soczewek kontaktowych a okularowych dla tej samej wady wzroku?

Soczewki kontaktowe czy okulary – przed takim wyborem stoi wiele krótkowidzów i dalekowidzów. Niektórzy decydują się tylko na jedno rozwiązanie, a inni wybierają oba (znacznie zdrowsza opcja). Mogą oni zauważyć również, że soczewki kontaktowe mają inną moc niż szkła okularów – dla takiej samy wady wzroku. Skąd wynika taka różnica? Co znajduje się w receptach okularowych i soczewkowych?
Dlaczego soczewki kontaktowe nie mogą mieć takiej samej mocy co okulary?
Recepty na okulary i soczewki zazwyczaj nie różnią się między sobą przy niewielkich mocach. Problem pojawia się dopiero przy większych mocach, poważniejszych wadach (mniej więcej powyżej +/- 3,5 Dioptrii. W przypadku dalekowzroczności moce soczewek kontaktowych będą większe niż te w okularach, natomiast przy krótkowzroczności jest na odwrót – moce soczewek kontaktowych są mniejsze niż te w okularach. Z czego wynika ta kwestia? Chodzi o odległość między rogówką a soczewką okularową. Standardowo owa wartość wynosi 12-15 mm. Jednak im dalej od oka, tym minus jest słabszy, a plus mocniejszy. Tak jest w przypadku okularów. Kiedy soczewka kontaktowa leży bezpośrednio na rogówce, owa odległość nie występuje. Należy ją zatem odpowiednio skorygować przez zmianę mocy.
W Usługowym Zakładzie Optyki Okularowej Macieja Kucharskiego można zakupić różnego rodzaju okulary. Ponadto istnieje możliwość nabycia artykułów optycznych i soczewek kontaktowych.
Jakie informacje znajdują się na recepcie na okulary?
Na recepcie na okulary znajdują się takie informacje, jak moc soczewki, cylinder, oś cylindra, rozstaw źrenic. Cylinder wskazuje stopień korekcji astygmatyzmu (jeżeli ta wada się pojawia), oś cylindra wskazuje orientację cylindra.
Jakie informacje znajdują się na recepcie na soczewki kontaktowe?
Na recepcie na soczewki kontaktowe znajdują się nie nieco inne informacje. Najważniejsze z nich to moc soczewki oraz odległość i kąt załamania światła. Na recepcie pojawiają się także oznaczenia, których nie ma w recepcie okularowej. Chodzi o:
Dia/D – średnicę soczewki,
BC – promień krzywizny soczewki.
Ważną informacją jest także materiał, z którego powinna zostać wykonana soczewka. Soczewki kontaktowe zazwyczaj są silikonowo-hydrożelowe (idealne dla osób z suchymi i wrażliwymi oczami) lub hydrożelowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Amex International Eksport Prasy, Czasopism, Artykułów Spożywczych Barbara Kowalczyk
Eksporterzy woj. świętokrzyskie27-600 Sandomierz, Przemysłowa 3