Wynajem auta, a OC pojazdu – co warto wiedzieć?

Wypożyczalnie samochodów działają niemal we wszystkich większych miastach naszego kraju. Oferują wynajem różnego typu pojazdy osobom prywatnym i firmom. Nie wszyscy klienci jednak do końca zdają sobie sprawę, z jakimi obowiązkami wiąże się zawarcie umowy i jak wygląda kwestia ubezpieczenia. Dlatego sprawdź, co warto wiedzieć na temat OC samochodu z wypożyczalni?
Czym jest ubezpieczenie OC?
Zawarcie polisy odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. W przypadku wypożyczalni samochodów obowiązek ten spoczywa na właścicielu firmy. Obowiązkowe ubezpieczenie OC obejmuje szkody powstałe podczas użytkowania pojazdu w ruchu drogowym, najczęściej w wyniku kolizji, potrącenia czy wypadku drogowego. Efektem tego typu zdarzeń mogą być uszkodzenia ciała, utrata zdrowia, a nawet śmierć poszkodowanego oraz szkody majątkowe, wynikające z uszkodzenia lub zniszczenia samochodu albo innego mienia.
Czy pojazdy w wypożyczalniach mają polisy OC?
Wszystkie pojazdy w wypożyczalniach samochodów muszą mieć wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej. Polisa OC chroni odpowiedzialność cywilną kierowcy, ale nie zapewnia finansowej ochrony przed zniszczeniami samochodu i obrażeniami kierowcy, powstałymi w wyniku spowodowanego przez niego wypadku. Oznacza to, że polisa chroni wynajmującego pojazd tylko w przypadku spowodowania szkód osobom trzecim. W razie wypadku za naprawę auta najemca będzie zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy z własnej kieszeni. Jak wyjaśnia przedstawiciel wypożyczalni samochodów 24Cars z Wrocławia, w celu uniknięcia wysokich strat finansowych, kierowca wynajmujący powinien się dodatkowo ubezpieczyć.
Kiedy ubezpieczenie OC jest obowiązujące?
Większość wypożyczalni samochodów precyzuje w swoich regulaminach zasady odpowiedzialności za uszkodzenia pojazdu. Między innymi informuje, że wynajmujący zapewnia ubezpieczenie zgodnie z polisą ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej wyłącznie tym osobom, które używają pojazdu za jego zgodą. Oznacza to, że prawo do prowadzenia samochodu mają tylko osoby ujęte w treści umowy najmu. W innym przypadku ubezpieczenie OC nie będzie obejmować pojazdu ochroną, a ewentualne szkody pokryć będzie musiała osoba wynajmująca. W związku z tego typu zagrożeniami firmy ubezpieczeniowe oferują dodatkowe ubezpieczenia pojazdów, takie jak:
ubezpieczenie samochodu od skutków kolizji CDW,
rozszerzone ubezpieczenie samochodu od skutków kolizji SCDW,
ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków PAI,
ubezpieczenie od kradzieży i utraty samochodu TW.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Handlowo-Produkcyjna Spółdzielnia Pracy Samopomoc Chłopska w Nowym Targu
Centra handlowe woj. małopolskie34-400 Nowy Targ, Rynek 14