Taśmy ze stali niskowęglowej i wysokowęglowej
Współcześnie trudno sobie wyobrazić wiele gałęzi przemysłu bez zastosowania stali. Jej użycie jest powszechne w budownictwie, produkcji sprzętów elektronicznych, motoryzacji czy nawet przy tworzeniu mebli. Warto jednak wiedzieć, że są różne rodzaje tego materiału oraz wyrobów z niego. Dowiedz się, czym są i gdzie można zastosować taśmy ze stali niskowęglowej i wysokowęglowej.
Stal niskowęglowa i wysokowęglowa – czym jest?
Zarówno stal niskowęglowa, jak i wysokowęglowe są określane jako materiały niestopowe, w których pierwiastki występują w niższym zakresie. Taka stal jest stworzona z połączenia żelaza i węgla, a w zależności od tego, jak duża jest zawartość tego drugiego materiału, może się ona charakteryzować innymi właściwościami. Wśród stali węglowej można wyróżnić:
niskowęglową
Zawartość węgla w niej nie powinna przekraczać 0,3%. Taki materiał charakteryzuje się bardzo dobrą spawalnością i jest łatwy w kształtowaniu oraz cięciu.
średniowęglową
Ta stal ma zawartość węgla mieszącą się pomiędzy 0,3% a 0,6%. Charakteryzują się większą wytrzymałością i twardością niż materiał niskowęglowy.
wysokowęglowa
Tak określa się stal o zawartości węgla przekraczającej 0,6%. Choć jest trudna w obróbce, takiej jak cięcie, czy spawanie, to wykazuje się bardzo dużą twardością.
Produkty wykonane ze stali węglowej znajdziesz w specjalistycznych sklepach, takich jak firma HAX-INOX.
Taśmy ze stali niskowęglowej
Taśmy ze stali niskowęglowej to jeden z rodzajów wyrobów, który wyróżnia się szerokimi możliwościami zastosowania. Najczęściej są one używane przy elementach przeznaczonych do obróbki na zimno. Wykorzystuje się ją w przemyśle budowlanym i ciężkim. Dzięki temu, że charakteryzuje się dużą miękkością, możliwa jest dalsza praca, np. w postaci spawania, grawerowania czy tłoczenia. Warto wiedzieć, że w zależności od potrzeb klienta twardość może być odpowiednio dobrana.
Taśmy ze stali wysokowęglowej
Jednym z atutów stalowych taśm wysokowęglowych jest ich wytrzymałość i twardość. Dzięki takim właściwościom mogą one być stosowane przy produkcji elementów narzędzi, motoryzacyjnych czy noży. Jednak warto wiedzieć, że ich obróbka jest trudniejsza, niż w przypadku stali o niższej zawartości węgla. Wyprodukowane z nich elementy warto również dodatkowo zabezpieczyć przed korozją, gdyż ta stal jest wrażliwa na jej działanie. Podobnie jak w przypadku taśm niskowęglowych, właściwości półproduktów wysokowęglowych mogą być regulowane przez zastosowanie odpowiedniej ilości węgla.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana