Sposoby opodatkowania przedsiębiorstw

Każdy przedsiębiorca może wybrać, na jakiej zasadzie chce rozliczać swoją działalność, by było to dla niego najkorzystniejsze. Przy podejmowaniu decyzji warto więc wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wysokość dochodów, wspólne rozliczanie się z małżonkiem, odliczanie kosztów uzyskania przychodów czy korzystanie z dostępnych ulg podatkowych. Sprawdźmy, jakie są trzy główne sposoby opodatkowania przedsiębiorstw!
Skala podatkowa
Najczęściej wybieraną formą rozliczeń jest skala podatkowa. Opodatkowanie na zasadach ogólnych polega na stosowaniu dwóch progów podatkowych, które wynoszą kolejno 17% i 32%. Osiągnięcie konkretnego progu zależne jest od wysokości rocznego dochodu firmy, od którego można jednak odliczyć koszty uzyskania przychodów oraz różne ulgi. Warto w związku z tym zasięgnąć pomocy w biurze księgowym, takim jak Duet.
W 2022 roku pierwszy próg podatkowy obowiązuje przedsiębiorców, których dochód nie przekracza 120 000 zł. Zysk powyżej tej kwoty zostaje opodatkowany zgodnie z drugim progiem podatkowym. Co istotne, przy tej formie opodatkowania, w odróżnieniu np. od podatku liniowego, podatników obowiązuje też kwota wolna od podatku. Przedsiębiorcy zobowiązani są ponadto do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji.
Podatek liniowy
Podatek liniowy jest prostszy do rozliczania, a także nie wymaga tak wielu formalności, jak skala podatkowa. Jego stawka wynosi 19% niezależnie od wysokości rocznych dochodów firmy. Jest to więc rozwiązanie bardzo korzystne w szczególności dla osób, które mają wysoki roczny zysk znacznie przekraczający 120 000 zł. Wówczas nie muszą płacić dużej stawki wynoszącej aż 32%, do której byliby zobowiązani w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. Minusem jest jednak brak możliwości korzystania z wielu ulg podatkowych, wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych pozwala pomniejszyć osiągane przychody o poniesione koszty podatkowe. Stawki ryczałtu różnią się w zależności od wykonywanej działalności i mogą wynosić od 2% do 17%. Ta forma opodatkowania jest przeznaczona m.in. dla przedsiębiorców, których przychody w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyły 2 000 000 euro. Jeśli chcesz wiedzieć, czy możesz skorzystać z tego sposobu rozliczania, warto zwrócić się do biura księgowego oferującego księgowość dla firm. Wówczas dowiesz się, która forma będzie dla Ciebie najkorzystniejsza i dlaczego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Handlowo-Produkcyjna Spółdzielnia Pracy Samopomoc Chłopska w Nowym Targu
Centra handlowe woj. małopolskie34-400 Nowy Targ, Rynek 14
-
Słoneczny Doradca Pompy Ciepła Usługi Hydrauliczne Kotły c.o Podkarpackie
Handel - pośrednictwo woj. podkarpackie35-001 Rzeszów, Krakowska 20