Najczęstsze problemy z sierścią u psa. Gdzie szukać pomocy?

Problemy z sierścią u psa zazwyczaj wynikają z niewłaściwej pielęgnacji lub jej braku i w przypadku długotrwałych zaniedbań, wywołują trudne do wyleczenia dermatozy. Mogą też być objawem poważniejszej choroby, wymagającej diagnostyki. Jeśli pies nie jest regularnie czesany i kąpany, jego skóra nie oddycha – sprzyja to grzybicy oraz zakażeniom bakteryjnym. Jak postępować, aby uniknąć problemów?
Jak prawidłowo dbać o sierść psa?
Sierść psa i jego skórę należy regularnie obserwować. Przede wszystkim nie można dopuścić do nagromadzenia się zanieczyszczeń, będących pożywką dla pasożytów i bakterii. Zalecanym sposobem oczyszczenia sierści ze złuszczonego naskórka i brudu jest regularne czesanie pupila. Warto również poświęcić kilka minut na wyczesanie nadmiaru podszerstka, a co pewien czas wykąpać pupila, stosując odpowiednie szampony i odżywki.
Wiadomo też, że niektóre rasy psów wymagają specjalnej pielęgnacji sierści, co ma wpływ nie tylko na urodę zwierzęcia, ale i na zdrowie jego skóry. Najczęstsze zabiegi, które poprawią stan sierści psa to:
- trymowanie – usuwanie martwych włosów u ras szorstkowłosych, pozwala uniknąć podrażnienia skóry i stanów zapalnych,
- strzyżenie – niektóre psy wymagają strzyżenia co kilka miesięcy, aby zapobiec skołtunieniu sierści i zapaleniom skóry.
Linienie i inne problemy z sierścią – czy dieta może pomóc?
Także niewłaściwa dieta może przyczyną problemów z sierścią i skórą psa, dlatego w jadłospisie pupila muszą znaleźć się witaminy z grup A, B, C, H i F oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, których najlepszym źródłem jest olej z łososia.
Linienie jest u psa zjawiskiem normalnym, jednak czasem może być spowodowane reakcją stresową lub chorobą wewnętrzną. Kiedy zaobserwujemy nadmierne wypadanie sierści lub zmianę w jej wyglądzie, najlepiej zasięgnąć pomocy w poradni weterynaryjnej, takiej jak Gabinet Weterynaryjny Strażacka w Ożarowie Mazowieckim.
Najczęstsze przyczyny problemów z sierścią u psa:
- niewłaściwa pielęgnacja i korzystanie z nieodpowiednich kosmetyków,
- alergie, powodujące świąd skóry,
- nieodpowiednia dieta i niedobór witamin,
- pasożyty – wszy, pchły i świerzbowce,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia natury psychicznej, takie jak kompulsywne wylizywanie sierści.
Właściwa pielęgnacja i odżywianie psa pomogą uniknąć większości kłopotów z sierścią, jednak w poważniejszych przypadkach warto zaufać doświadczeniu lekarza weterynarii, który zdiagnozuje problem i zleci terapię.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Krzysztof Wojtczak
Importerzy woj. mazowieckie05-620 Bronisławów 22
-
EDUSOL Sp. z o.o.
Internetowy handel, sklepy woj. mazowieckie02-001 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 89 lok. 43