Artykuł sponsorowany

Majonez z obniżoną zawartością tłuszczu jako opcja dietetyczna

Majonez z obniżoną zawartością tłuszczu jako opcja dietetyczna

Coraz bardziej zwiększa się świadomość dotycząca zdrowego odżywiania się na co dzień, a konsumenci często sprawdzają zawartość poszczególnych składników i wartości odżywczych w wybieranych artykułach. W związku z tym coraz chętniej sięgają po produkty z naturalnym składem, wegańskie lub z obniżoną zawartością tłuszczu. Czy taki majonez może być opcją dietetyczną dla osób dbających o linię i swoje zdrowie? Sprawdźmy w artykule!

Czy majonez może być zdrowy?

Tradycyjny majonez wykonany z jajek i oleju nie jest zbyt korzystny dla zdrowia. Jest bardzo tłusty, ma dużo cholesterolu i nie nadaje się do stosowania, będąc na diecie. Spożywany nawet w niewielkich ilościach może zniszczyć efekty wypracowywane przez wiele dni, szczególnie w sytuacji, gdy musisz trzymać się bardzo konkretnego planu żywieniowego i zapotrzebowania kalorycznego.

Szczęśliwie firmy takie jak Starck’s Food Polska wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i oferują majonez, który jest wegański, zdrowy oraz niskotłuszczowy. Dzięki temu możesz go używać do swoich codziennych kanapek, sałatek oraz wielu innych potraw i nie martwić się o uszczerbek na zdrowiu ani na diecie.

Dlaczego warto wybierać majonez z obniżoną zawartością tłuszczu?

Majonez z obniżoną zawartością tłuszczu do 40% lub nawet 20% to świetny wybór z wielu powodów. Przede wszystkim jest on znacznie mniej kaloryczny w porównaniu do tradycyjnych sosów, dzięki czemu możesz go spożywać, nawet przebywając na restrykcyjnej diecie. Ponadto majonez ten:

  • jest stworzony w 100% z naturalnych, roślinnych składników,

  • nie zawiera soi, laktozy ani glutenu,

  • nie posiada w składzie żadnych składników pochodzenia zwierzęcego – jest wegański.

Co więcej, ma on pyszny smak i idealną, kremową konsystencję. Wszystko to sprawia, że stanowi idealny dodatek do kanapek i posiłków obiadowych, a także bazę do rozmaitych sosów.                                                                                                       

Rodzaje majonezu dietetycznego

Jeśli standardowy smak majonezu trochę Ci się znudził lub szukasz pomysłu na urozmaicenie swoich ulubionych dań, sos o obniżonej zawartości tłuszczu występuje w kilku wariantach smakowych – z dodatkiem:

  • curry,

  • czosnku,

  • chili.

Ponadto w ofercie znajdziesz również majonez o smaku bardzo ostrych papryczek chili, który jest wyjątkowo pikantny i sprawdzi się dla wszystkich zwolenników mocnych wrażeń.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy