Materiał Partnera

Kto powinien poddać się badaniu wad postawy?

 Kto powinien poddać się badaniu wad postawy?

Badania wad postawy często wykonuje się u osób cierpiących na bóle pleców, a także dzieci. Ważne jest, by jak najwcześniej uczyć dzieci prawidłowej postawy – leczenie skrzywionego kręgosłupa w latach dorosłych jest czasochłonne i trudne. Najczęstszą wadą postawy jest skolioza, czasem pojawia się też lordoza. Jak wygląda profesjonalne badanie wad postawy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Wskazania do badania wad postawy

Badania wad postawy powinny być obowiązkowe u dzieci. Udowodniono, że im szybciej wprowadzimy dobre nawyki, tym sprawniej wyeliminuje się potencjalne problemy z kręgosłupem, złą postawę. To podstawowe badanie dla osób, które zmagają się ze skrzywieniami kręgosłupa (wrodzonymi lub nabytymi). Ponadto powinny poddać się mu ci, którzy cierpią na deformacje kończyn, bóle kości i stawów, urazy stawów (np. zwichnięcia).

Badania postawy można dokonać w przychodni MEDAN z Jarocina. Prowadzone są tu także, m.in. konsultacje okulistyczne i laryngologiczne, badania poziomu cukru, krwi, słuchu.

Jak dokładnie wygląda badanie wad postawy?

Istnieje kilka typów badania postawy. Pierwszym krokiem jest badanie wzrokowe, które lekarz wykonuje na pierwszej wizycie. Ocenia on na oko, czy widoczne są jakieś skrzywienia kręgosłupa. Musi mieć on na uwadze ustalone reguły oceny wad postawy. Bada konkretne odcinki ciała (składają się one na całą sylwetkę i świadczą o tym, czy postawa pacjenta jest poprawna, niepoprawna). Jeżeli – według oceny lekarza – pojawiły się jakieś problemy, rozpoczyna się badanie wad postawy na podstawie fotografii konkretnej krzywizny, którą oceniają też później inni specjaliści. Owo zdjęcie jest punktem odniesienia dla późniejszego leczenia wady postawy. Skrzywienia kręgosłupa można też badać na postawie komputerowych, bardzo dokładnych badań.

Każdy lekarz powinien uświadomić pacjenta o istocie prawidłowej postawy ciała. Dotyczy to szczególnie dzieci, które dopiero się rozwijają – na ich postawę można wpłynąć znacznie skuteczniej aniżeli na dorosłe, ukształtowane cieleśnie osoby. Aby uratować starsze osoby, należy skierować je na rehabilitację, na której – wraz z doświadczonymi fizjoterapeutami – będą wypracowywać poprawną postawę. Czasem dodatkowo może być potrzebna konsultacja neurologiczna.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy