Koparka a koparko-ładowarka - na czym polega różnica?

Koparki są szeroko wykorzystywane podczas prowadzenia robót ziemnych. W trakcie realizacji inwestycji budowlanych, drogowych czy infrastrukturalnych nierzadko sięga się również po zbliżone do nich pod względem konstrukcji i zastosowania koparko-ładowarki. Między tymi dwoma urządzeniami istnieje jednak kilka zasadniczych różnic – w artykule opisujemy najważniejsze z nich i wyjaśniamy, kiedy warto sięgnąć po którą z tych maszyn.
Jak zbudowana jest koparko-ładowarka?
Zgodnie ze swoją nazwą koparko-ładowarka stanowi połączenie dwóch urządzeń – koparki i ładowarki. Tym samym odznacza się zaletami obu tych maszyn, co przekłada się bezpośrednio na jej uniwersalność i możliwość wykorzystania do szerokiego spektrum prac. Z kolei koparka gąsienicowa czy też kołowa przeznaczona jest przede wszystkim do robót ziemnych, takich jak wykonywanie wykopów pod fundamenty czy podziemne instalacje. Jej podstawowym elementem jest wysięgnik, na którym jako osprzęt zwykle umocowuje się łyżkę, ale można także m.in. chwytak, świder, nożyce, młot wyburzeniowy czy widły.
W przypadku koparko-ładowarki mamy natomiast do czynienia nie z jednym, a dwoma wysięgnikami. Pierwszy z nich odgrywa rolę ładowarki, służącej do przemieszczania np. materiałów sypkich – piasku, żwiru czy ziemi. Drugi jest odpowiedzialny za funkcję koparki, dzięki czemu przy użyciu tej maszyny można wykonywać zarówno prace ziemne, jak i transportowe.
Kiedy zamiast koparki lepiej wybrać koparko-ładowarkę?
Nowoczesne koparki i koparko-ładowarki, oferowane przez takie firmy, jak producent maszyn budowlanych XCMG, doskonale sprawdzają się podczas prowadzenia robót związanych z wykonywaniem wykopów. Jeżeli jednak podczas wykonywanych prac nie będzie konieczności użycia ładowarek, zwykła koparka będzie dobrym wyborem.
Ze względu na swoją wielofunkcyjność koparko-ładowarka to świetne rozwiązanie zarówno w przypadku dużych, jak i mniejszych inwestycji. Łączy funkcję dwóch urządzeń, dlatego pozwala ograniczyć liczbę maszyn na terenie budowy, co wiąże się z oszczędnościami czasu i pieniędzy. Za jej pomocą można jednocześnie kopać i ładować materiał, szybko i sprawnie wyrównywać bądź oczyścić teren, oddzielać i przewozić urobek, a także, w zależności od zastosowanego osprzętu, wykonywać wiele innych prac budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lotos Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Busku-Zdroju
Centra handlowe woj. świętokrzyskie28-100 Busko-Zdrój, pl. Zwycięstwa 11 lok. 12
-
Zakład Obsług Technicznej Piotr Nowak
Firmy handlowo-usługowe woj. lubelskie22-100 Chełm, gen. Grota Roweckiego 8 lok. 58
-
Sylkat s.c. Łukasz Jaworski Sylwia Jaworska
Handel - pośrednictwo woj. mazowieckie04-888 Warszawa, Mozaikowa 131a
-
Mikrobit Polska s.c. Biuro Handlowe Włastowski Tomasz Włastowski Zenon
Handel - pośrednictwo woj. mazowieckie01-318 Warszawa, Klemensiewicza 5A lok. 94