Jakim normom i wymaganiom podlegają systemy sygnalizacji pożaru?

Niebezpieczeństwo związane z wybuchem pożaru należy do głównych ryzyk łączących się z eksploatacją budynków przeznaczonych do użytkowania przez większą liczbę osób. Pojawienie się ognia skutkuje wysokim zagrożeniem dla ludzi oraz mienia ze względu na towarzyszącą mu wysoką temperaturę i zadymienie, a także oddziaływanie samych płomieni. Kluczowa dla efektywnej walki z ogniem okaże się w takich sytuacjach szybka ewakuacja.
Czym są SSP?
Priorytetem podczas każdej akcji gaśniczej jest błyskawiczne wyprowadzenie z budynku wszystkich osób, które znajdują się w rejonie zagrożenia. Instalacją, która pozwala na rozpoczęcie akcji ewakuacyjnej, jest System Sygnalizacji Pożarowej, który po wykryciu oznak wskazujących na pojawienie się ognia informuje o konieczności opuszczenia obiektu. System alarmu pożarowego musi jednak w pełni odpowiadać obowiązującym przepisom.
Jakie wytyczne regulują montaż SSP?
Podstawowymi dokumentami, które regulują konieczność montowania systemów sygnalizacji pożarowej, są Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. 2009 nr 178 poz. 1380 z późn. zm.) oraz Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. 2013 poz. 1409 z późn. zm.), a także Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010, Nr 109 poz. 719). Szczegółowe wymagania związane z kwestiami technicznymi reguluje Specyfikacja Techniczna PKN-CEN/TS 54 „Systemy sygnalizacji pożarowej” i jej poszczególne części m.in. central sygnalizacji pożarowej (PN-EN 54-2), pożarowych urządzeń alarmowych tj. sygnalizatorów akustycznych (PN-EN 54-3), zasilaczy (PN-EN 54-4) czy poszczególnych czujek, w tym np. dymu (PN-EN 54-7), ciepła (PN-EN 54-5), tlenku węgla (PN-EN 54-26), płomienia (PN-EN 54-10). Przy projektowaniu SSP korzysta się też z wytycznych SITP WP-02:2021. Projektowaniem i montażem nowoczesnych systemów sygnalizacji pożarowej zajmuje się firma PROFIRE. Specjalizuje się ona także w instalowaniu stałych urządzeń gaśniczych wodnych i gazowych, a także wykonawstwem dźwiękowych systemów ostrzegawczych, jak też oddymiania grawitacyjnego. Wśród propozycji znajduje się też przygotowywanie SSNiW oraz serwisowanie instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Krzysztof Wojtczak
Importerzy woj. mazowieckie05-620 Bronisławów 22
-
Lotos Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością w Busku-Zdroju
Centra handlowe woj. świętokrzyskie28-100 Busko-Zdrój, pl. Zwycięstwa 11 lok. 12