Jaka jest standardowa długość węża pożarniczego?
Wąż pożarniczy to jeden z elementów wodnej armatury pożarniczej. Za pomocą węży dystrybuowana jest woda lub środek pianotwórczy. Ogólnie węże pożarnicze występują w dwóch podstawowych rodzajach. Wyróżniamy zatem węże ssawne i tłoczne, które są używane do ssania albo tłoczenia wody. Przyjrzyjmy się zatem ich podstawowym parametrom.
Specyfikacja węży pożarniczych
W myśl obowiązujących przepisów węże pożarnicze muszą cechować się odpornością na zerwanie, a także wytrzymałością na oddziaływanie wysokich temperatur. Powinny być elastyczne i niepodatne na przebicia, a także wytrzymałe na wysokie ciśnienie podawanej wody lub pianki. Z tego powodu węże pożarnicze powstają z kilku warstw wytrzymałej przędzy. Tkanina do produkcji węży musi charakteryzować się mocnym splotem, dlatego poszczególne włókna łączą się naprzemiennie. Za wytrzymałość i szczelność węża pożarniczego odpowiada specjalna wkładka wewnątrz. Może być to warstwa gumy syntetycznej, poliuretanu lub polichlorku winylu.
Węże przeznaczone do ssania wody służą do doprowadzania wody z zewnętrznego źródła do wozu strażackiego. Mogą mieć różną średnicę i zwykle są krótsze od węży tłoczonych, ale ich długość powinna wynosić co najmniej 2 metry. Z kolei długość wspomnianych węży tłoczonych może sięgać nawet 20 metrów. Warto wiedzieć, że długość i średnica węża tłoczonego decyduje o jego przeznaczeniu. I tak krótsze węże o niewielkiej średnicy stosowane są do gaszenia małych pożarów, a długie i szersze węże transportujące wodę na duże odległości stosuje się w przypadku rozległego ognia. Obydwa rodzaje węży dostępne są w asortymencie firmy AGRO-HURT z Warszawy, będącej dystrybutorem profesjonalnych wyrobów gumowo-technicznych. Węże pożarnicze z Warszawy produkowane są z solidnych materiałów, co decyduje o ich długiej i bezawaryjnej eksploatacji.
Węże pożarnicze ssawne i tłoczone. Podstawowe różnice
Węże ssawne zasysają wodę ze zbiornika za pośrednictwem motopomp. Przed spłaszczenia węża na skutek zasysania wody chroni specjalna plecionka z drutu. Węże tłoczone z kolei dystrybuują wodę od motopompy do prądownicy, która generuje strumień pożarniczy. W stosunku do węzy ssawnych są nie tylko dłuższe, ale także mają zwykle mniejszą średnicę.
Aby utrzymać węże pożarnicze w należytym stanie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Nie należy poddawać ich oddziaływaniu słońca, wysokich temperatur oraz czynników chemicznych. Co więcej, węże powinny być regularnie poddawane próbom wytrzymałościowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana