Materiał Partnera

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę wody w akwarium?

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę wody w akwarium?

Grzałki to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego akwarium. Odpowiednio dobrane produkty umożliwiają utrzymywanie odpowiedniego poziomu temperatury w wodzie. Dzięki temu hodowane ryby mają optymalne warunki do życia i rozwoju.

W sklepach z akcesoriami do akwarium znajdziemy szeroką gamę grzałek akwarystycznych. Warto dowiedzieć się, jak działa tego typu sprzęt oraz jakie są najważniejsze zalety jego stosowania w akwariach.

Grzałki akwarystyczne – mechanizm działania

Ryby na ogół są zwierzętami ciepłolubnymi. Pływające w akwariach osobniki muszą mieć zatem zapewnione optymalne warunki termiczne. Znajdująca się tam woda powinna być nie tylko regularnie wymieniana. Równie ważne jest to, aby była ona systematycznie podgrzewana do temperatury mieszczącej się w odpowiadającym zwierzętom przedziale. Zazwyczaj jest to temperatura od 22 do nawet 28 stopni Celsjusza.

Przed zakupem grzałki do naszego akwarium należy dokładnie sprawdzić, jakie zapotrzebowanie na temperaturę mają rośliny i ryby, które hodujemy w naszym zbiorniku. – mówi nasz ekspert, Aleksander Warwocki, właściciel  sklepu AQUA-LIGHT.pl  Dobierając odpowiednią moc grzałki należy pamiętać również o tym, że w akwarium zamontowane są też inne urządzenia, które mogą podwyższać temperaturę wody, np. filtr czy oświetlenie. – dodaje nasz rozmówca.

Na rynku dostępne są różne rodzaje grzałek do akwarium, zarówno te tańsze i prostsze, jak i te bardziej skomplikowane. Wysokiej jakości grzałki akwarystyczne zostały wyposażone w funkcjonalne termostaty, czyli przyrządy służące do kontrolowania temperatury w wodzie. Tego typu urządzenia działają w pełni automatycznie. Po obniżeniu się temperatury wody w akwarium poniżej ustawionego poziomu grzałka włącza się samoistnie, nagrzewając wodę w zbiorniku. Po uzyskaniu odpowiednich wartości temperaturowych urządzenie automatycznie się wyłącza. Z punktu widzenia właściciela i opiekuna rybek jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Zwalnia bowiem użytkownika z konieczności ciągłego pamiętania o potrzebie systematycznego nagrzewania wody.

Należy mieć świadomość, że w większości przypadków powierzchnia grzałek przykryta jest dodatkową warstwą ochronną. Dzięki temu urządzenia zyskują doskonałe zabezpieczenie przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, które mogłyby doprowadzić do awarii sprzętu.

Grzałki do akwarium – różne rodzaje

Grzałki akwarystyczne dzieli się na różne modele. Wśród nich można wymienić:

  • modele bez termostatu – są to stosunkowo stare wersje urządzeń grzejących, które wyróżnia coraz rzadziej już obecnie spotykana konstrukcja prętowa;
  • modele z termostatem – relatywnie tanie urządzenia, które odznaczają się mało skomplikowaną budową; na tych przyrządach można samodzielnie ustawić poziom odpowiedniej temperatury;
  • kable grzejące – stanowią pewną odmianę grzejnika, w odróżnieniu jednak od standardowych urządzeń grzejących, przeznaczone są one głównie do zapewnienia właściwej temperatury na dnie zbiornika; ich używanie nie wyklucza stosowania grzałek z termostatem, zwiększającej temperaturę wody przy jej powierzchni.

Standardowo grzałki mają moc około 0,85 W na litr.

Należy pamiętać o tym, że grzałki to urządzenia elektryczne i każdorazowo trzeba stosować się do zasad bezpieczeństwa użytkowania zawartych w instrukcji. Nie należy ich samodzielnie przerabiać ani używać ich do innych celów niż zaznaczono w instrukcji. Może to spowodować awarię lub niebezpieczną sytuację. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy