Jak przeprowadzić rozbiórkę hali stalowej?

Demontaż hali stalowej przeprowadzany jest etapami, które następują zgodnie z opracowanym wcześniej harmonogramem. Warto wiedzieć, że rozbiórka każdego obiektu budowlanego wymaga pozwolenia i prowadzenia dziennika rozbiórki. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zagadnieniu demontażu hali stalowej.
Rozbiórka hali stalowej krok po kroku
Przed przystąpieniem do prac związanych z demontażem hali, obiekt należy odpowiednio przygotować. Na samym początku sporządza się projekt rozbiórki, który uwzględnia kubaturę budynku i zastosowane rozwiązania technologiczne. Następnie od obiektu odłącza się wszystkie instalacje oraz usuwa się urządzenia znajdujące się w obiekcie. Kolejny krok to demontaż drzwi i okien oraz sufitów podwieszanych i ścianek działowych. Przed rozbiórką likwiduje się także obudowy ścian zewnętrznych oraz usuwa się pokrycie dachowe.
Przeczytaj również: Budowa hali stalowej. Realizacja inwestycji krok po kroku
Po demontażu wszystkich wspomnianych elementów można przejść do właściwej rozbiórki. Warto wiedzieć, że stosowana jest zasada stopniowego zmniejszania obciążenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Z tego powodu rozbiórka zaczyna się od góry, a więc najpierw usuwa się elementy dachowe takie jak krokwie i belki podtrzymujące dach.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się duże centra logistyczne?
Po całkowitym rozebraniu pokrycia dachowego usuwane są elementy konstrukcji nośnej. Aby zachować stateczność hali stalowej, stosuje się dodatkowe zabezpieczenia i chwilowe wzmocnienia w postaci stężeń. Poszczególne czynności najlepiej jest wykonywać naprzemiennie, tak aby nie naruszyć konstrukcji obiektu. Podczas prac stale kontroluje się stabilność hali – ważne jest bowiem aby budynek nie zaczął upadać w niewłaściwym kierunku. Na samym końcu demontowane są posadzki i fundamenty. Usuwane są także ławy i stopy fundamentowe.
Przeczytaj również: Hala stalowa - inwestycja na lata?
Jak przeprowadzić prace rozbiórkowe hali stalowej?
Prace rozbiórkowe powinny być realizowane przez ekipę fachowców. Dlaczego? Otóż konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, takiego jak koparki, ładowarki, dźwigi oraz innych mniejszych urządzeń. Opracowywaniem projektów i przeprowadzaniem prac wyburzeniowych zajmuje się krakowskie przedsiębiorstwo Profix.
Konieczne jest także przestrzeganie zasad BHP. A zatem teren rozbiórki musi być oznakowany i zabezpieczony przed dostępem osób trzecich, a pracownicy muszą posiadać środki ochrony indywidualnej oraz zbiorowej. Warto wiedzieć, że podczas demontażu obiektów wykonywane są prace na wysokościach. Oznacza to konieczność wdrożenia odpowiednich procedur i znajomości zasad korzystania ze sprzętu asekuracyjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Krzysztof Wojtczak
Importerzy woj. mazowieckie05-620 Bronisławów 22
-
Makraart Katarzyna Wnuczko
Pracownie rękodzielnicze woj. zachodniopomorskie78-300 Świdwin, Kościuszki 23A lok. 16
-
Złota Rączka i Drobne Naprawy Darek'S Nexus
Firmy handlowo-usługowe woj. warmińsko-mazurskie10-427 Olsztyn, Jasna 5 lok. 36