Jak przebiega recykling poprodukcyjnych tworzyw sztucznych?
Tworzywa sztuczne to materiał, który znajduje zastosowanie w wielu różnorodnych branżach. Dlatego też nie brakuje go również w postaci odpadów poprodukcyjnych, które jednak, zamiast trafić na wysypisko śmieci i zanieczyszczać nasze środowisko mogą zostać ponownie wykorzystane. Na czym w związku z tym krok po kroku polega proces recyklingu poprodukcyjnych tworzyw sztucznych?
Odbiór odpadów poprodukcyjnych z zakładów
Pierwszym krokiem w przypadku recyklingu poprodukcyjnych tworzyw sztucznych jest ich odebranie z generujących je w ramach realizowanych procesów zakładów. Usługi tego typu oferowane na śląsku przez producenta granulatów i przemiałów ORION obejmują możliwość pozbycia się odpadów poprodukcyjnych w legalny, zgodny z obowiązującymi przepisami sposób, bez konieczności wykorzystywania przy tym własnych środków transportu. Do poprodukcyjnych tworzyw sztucznych, które mogą zostać poddane recyklingowi, zalicza się natomiast między innymi:
PP, PP GF, PPTD,
PE,
POM, POM,
PBT GF,
PVC,
PMMA,
PVDF,
SAN,
TPO,
PA/ABS,
PC/PBT GF,
Segregacja, czyszczenie i recyklingowanie poprodukcyjnych tworzyw sztucznych
Kolejnym etapem recyklingu poprodukcyjnych tworzyw sztucznych jest ich segregacja pod względem rodzaju tworzywa, z jakiego są one wykonane. Następnie odpady te są czyszczone oraz dokładnie osuszane, zanim zostaną poddane procesowi mielenia za pomocą specjalistycznych młynów, które pozwalają uzyskać produkt w formie przemiałów tworzyw sztucznych. Tego typu przemiał może być produktem gotowym lub półproduktem do wykonania granulatu do wtryskarek.
Ponowne wprowadzanie na rynek tworzyw w postaci przemiałów
Powstały w ten sposób przemiał wyprodukowany z poprodukcyjnych tworzyw sztucznych może się cechować takimi samymi parametrami jak tworzywo pierwotne, przez co z powodzeniem może być on wykorzystany w tych samych procesach produkcyjnych, z których pochodziły odpady. Niekiedy recykling kaskadowy nie pozwala jednak uzyskać określonej jakości do tej, którą cechuje się wyjściowy materiał, w takim przypadku uzyskany przemiał stosowany jest jednak przy produkcji innych elementów. Idealnym tego przykładem jest, chociażby przemiał błotników samochodowych, który, choć nie może zostać wykorzystany do ich ponownej produkcji, pozwala na wyprodukowanie z niego na przykład przewodów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana