Jak przebiega laseroterapia siatkówki oka i jak się do niej przygotować?
Wady wzroku oraz niektóre choroby oczu mogą niwelowane przy nowoczesnych technologii, jaką jest laseroterapia. Pozwala na skuteczne redukowanie wad wzroku, a nawet ich całkowite wyleczenie. Jeśli rozważamy zabieg laseroterapii, warto dowiedzieć się jak przebiega oraz w jakich sytuacjach i chorobach może nam pomóc. Co zatem należy wiedzieć o laseroterapii siatkówki oka?
Czym jest laseroterapia siatkówki oka?
Leczenie wad wzroku przy pomocy lasera to poważny zabieg medyczny. Fotokoagulacja laserowa, bo tak nazywane jest leczenie z wykorzystaniem lasera, wykorzystuje działanie fal o różnych długościach. Dzięki temu laseroterapia siatkówki oka jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia. Zabieg wymaga precyzji oraz dogłębnego wglądu w dno oka. Dlatego wykonuje się go w pozycji siedzącej po uprzednim zakropieniu worka spojówkowego odpowiednimi kroplami wpływającymi na rozszerzenie źrenic. Komfort zabiegu zapewniają również krople znieczulające. Sam zabieg nie jest długotrwały, bo zazwyczaj zajmuje do kilkunastu minut. Ważne, aby wybierać doświadczonych specjalistów takich, jak Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny we Wrocławiu.
Kiedy wykonuje się laseroterapie siatkówki oka?
Działanie wiązki lasera ma wiele zastosowań w okulistyce. Pozwala eliminować niedokrwione części siatkówki, redukować obrzęki, zabezpieczać siatkówkę oka oraz minimalizować ryzyko wystąpienia odwarstwienia się siatkówki. Z tego względu laseroterapia siatkówki wykonywana jest w przypadku schorzeń takich, jak:
retinopatia cukrzycowa,
jaskra,
zmiany zatorowo – zakrzepowe,
zmiany zwyrodnieniowe siatkówki,
uszkodzenia siatkówki,
degeneracja obwodowych części siatkówki.
Fale lasera działają precyzyjnie, dlatego pozwalają na skuteczne zamykanie nieprawidłowych naczyń krwionośnych, usuwanie mikrotętniaków oraz innych zmian patologicznych. Warto dodać, że mimo tak dużego zakresu działania, zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu.
Jak się przygotować do zabiegu?
Przed wykonaniem zabiegu laseroterapii siatkówki koniecznie jest wykonanie badania oka. Okulista zbada dno oczodołu przy pomocy odpowiednich urządzeń. Czynność tego typu pozwala na dokładne sprawdzenie stanu oka i zaawansowania schorzenia. Ponadto pozwala wykluczyć przeciwwskazania. Na zabieg warto przyjechać z osobą towarzyszącą, ponieważ po laseroterapii nie wolno prowadzić pojazdów, ze względu na to, że pole widzenia może być ograniczone na kilka godzin. Sam zabieg nie wymaga od nas większych przygotowań. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że aktywny stan zapalny może spowodować odsunięcie w czasie zabiegu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana