Jak działają holtery EKG?

Wszyscy zdają sobie zapewne sprawę z tego, jak ważna dla ludzkiego zdrowia i życia jest poprawna praca serca. Z tego względu warto ją regularnie kontrolować w gabinetach kardiologicznych. Istnieją również sposoby na monitorowanie pracy serca w domu, są to na przykład holtery EKG. Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń oraz zalet korzystania z nich.
Holtery EKG – charakterystyka oraz zasada działania
Aparat Holtera (rejestrator) to niewielkie urządzenie z dołączonymi do niego elektrodami, które mocuje się do klatki piersiowej pacjenta. W przeciwieństwie do badań EKG w gabinetach kardiologicznych ta metoda pozwala na kontrolowanie pracy serca przez całą dobę, nawet podczas snu. Pacjent powinien po prostu wykonywać codzienne czynności. Wyjątkiem jest prysznic, kąpiel lub pływanie, bo spowoduje to zniszczenie holtera EKG.
Poza tym w zasadzie nie ma przeciwwskazań. Zalecane jest, aby pacjent przeżył swój typowy dzień, nawet jeśli oznacza to na przykład wzmożoną aktywność fizyczną. Miejsce na ciele, do którego przymocowane są elektrody jednorazowe EKG, powinno być odpowiednio przygotowane. Zadba o to personel medyczny przy zakładaniu rejestratora holterowskiego EKG. Ważne jest również wysłuchanie i zapamiętanie wszystkich uwag dotyczących samego badania i rejestratora holterowskiego EKG, które przekaże nam personel medyczny. Korzystanie z holterów EKG nie jest trudne, jednak należy wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. Nowoczesne rejestratory holterowskie EKG posiadają tak zwany przycisk zdarzeń, który pacjenci mogą nacisnąć w przypadku pojawienia się bólu czy innych dolegliwości. Każde naciśnięcie przycisku jest zaznaczone w przebiegu badania i jest wskazówką dla lekarza przy jego analizie.
Komu zaleca się badanie holterem EKG?
Holtery EKG pozwalają na kontrolowanie pracy serca przez całą dobę, co niewątpliwie wyróżnia je na tle innych badań kardiologicznych. Korzystanie z tych urządzeń jest zalecane zarówno w celu zdiagnozowania chorób, jak i w trakcie ich leczenia. Warto zdecydować się na to badanie między innymi w przypadku kołatania serca, wszczepionego rozrusznika, a nawet zasłabnięć czy zawrotów głowy. Rejestratory holterowskie pozwalają również kontrolować stan organizmu pacjenta po zawale. Urządzenia tego typu można znaleźć w ofercie specjalistycznych firm, takich jak na przykład Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Byt-Med" Sp. z o.o.
Holtery wysokiej jakości pozwolą przeprowadzić skuteczne i bezpieczne badanie, które dobrze zobrazuje pracę serca pacjenta. Ostatnim etapem jest analiza uzyskanych wyników przez specjalistę. Kardiolog wnikliwie przegląda 24-godzinny zapis badania holterowskiego, aby stwierdzić, w jakim stanie jest nasze serce. Nie ulega więc wątpliwości, że korzystanie z aparatów Holtera to jeden ze skutecznych sposobów, aby poznać nasze serce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Krzysztof Wojtczak
Importerzy woj. mazowieckie05-620 Bronisławów 22
-
B.K.D. & Partners Bożena Katarzyna Dobrowolska
Handel - pośrednictwo woj. łódzkie91-004 Łódź, Lutomierska 48 lok. 13