Materiał Partnera

Ile wynosi cło za sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych?

Ile wynosi cło za sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych?

Szukając używanego samochodu, który nie ma kilkunastu lat i kosztuje zdecydowanie mniej niż pojazdy dostępne np. w Niemczech, warto bliżej przyjrzeć się amerykańskim portalom aukcyjnym. Znajdziemy na nich zarówno amerykańskie klasyki i zabytkowe perełki motoryzacji, jak i modne w ostatnich latach pojazdy w bardzo atrakcyjnych cenach. Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA do Polski? Jakie opłaty musimy uiścić? Wyjaśniamy.

Import samochodu ze Stanów Zjednoczonych - czy warto?

Większość sprowadzanych do Polski pojazdów to auta z Niemiec i innych krajów europejskich, jednak z roku na rok zwiększa się liczba samochodów, które docierają do polskich odbiorców ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Rosnące zainteresowanie importem pojazdu z USA ma związek przede wszystkim z bardzo korzystną ceną oraz możliwością zakupu luksusowych aut, które nie są dostępne na europejskim rynku. Auta z USA są lepiej wyposażone i „młodsze” od podobnych modeli, które dostępne są w Europie.

Coraz więcej firm ułatwia nam sprowadzenie auta z USA, co także wpływa na wzrost zainteresowania inwestorów. Jedną z nich jest firma JANKESCAR, która pośredniczy w zakupie auta na amerykańskich portalach aukcyjnych oraz organizuje jego transport pod wskazany przez nabywcę adres. Dzięki temu kupujący może uniknąć konieczności samodzielnego załatwiania wszystkich formalności oraz zyskać pewność, że proces sprowadzania pojazdu przebiegnie bez problemów i nie zakończy się rozczarowaniem. Aby pojazd mógł przekroczyć granicę, musimy jednak uiścić pewne opłaty. Jest to nieuniknione, ale w ostatecznym rozrachunku i tak nie są one dużym obciążeniem w przypadku sprowadzania pojazdów o znacznej wartości rynkowej.

Cło, akcyza, podatek VAT - ile zapłacimy za sprowadzenie samochodu z USA?

Cło jest jedną z niezbędnych opłat, które nakładane są na każdy z importowanych towarów. W przypadku samochodów sprowadzanych z USA cło opłacane jest na granicy Unii Europejskiej i wynosi 10% wartości pojazdu, która wpisana została do sporządzonej umowy kupna-sprzedaży. Musimy jednak wiedzieć, że do cła doliczona zostanie także opłata transportowa oraz opłaty związane z ubezpieczeniem pojazdu. Ważne! Choć wysokość cła nie zmienia się w zależności od tego, do jakiego portu zostanie dostarczony pojazd, to ma to znaczenie w przypadku podatku VAT, czyli kolejnej z opłat, którą musimy uiścić w związku ze sprowadzeniem samochodu z USA. Podatek VAT w przypadku pojazdów dostarczonych do polskich portów wynosi aż 23%; decydując się na dostarczenie pojazdu do portu w Niemczech, opłata ta znacznie się zmniejsza, wynosząc 19% wartości samochodu.

Sprowadzając samochód z USA, musimy także opłacić akcyzę, której wysokość zależna jest od wartości pojazdu, a także pojemności i rodzaju silnika, wynosząc:

  • 3,1% dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
  • 18,6% dla aut z silnikiem powyżej 2000 cm3,
  • 1,55% dla klasycznych samochodów hybrydowych z silnikiem spalinowym o pojemności do 2000 cm3,
  • 9,3% dla klasycznych hybryd z silnikiem spalinowym o pojemności powyżej 2000 cm3,
  • 9,3% dla hybryd plug-in z silnikiem spalinowym o pojemności od 2000 cm3 do 3500 cm3.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy