Artykuł sponsorowany

Gdzie zamontować rekuperator?

Gdzie zamontować rekuperator?

Miejsce na rekuperator powinno być przede wszystkim suche i ciepłe. Najczęściej projektanci instalacji wskazują pomieszczenia gospodarcze, na przykład kotłownie lub poddasze, pod warunkiem, że możliwe jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca serwisowego – konieczne jest bowiem zachowanie odpowiedniej przestrzeni, aby móc na przykład swobodnie wymienić filtry powietrza.

Montaż rekuperatora w domu parterowym i piętrowym

Nowoczesne rekuperatory to dość ciche urządzenia o kompaktowej budowie, a więc montaż jednostki można zaplanować w pomieszczeniach użytkowych takich jak kotłownia. Jeśli budynek jest podpiwniczony, to dopuszczalne jest zamontowanie jednostki także w piwnicy, przy czym pomieszczenie powinno być suche, a temperatura nie powinna spadać poniżej zera. W domu parterowym należy zwrócić uwagę na to, aby przewody powietrza zewnętrznego i usuwanego były jak najkrótsze, co pozwoli osiągnąć optymalną wydajność rekuperacji i przełoży się na niskie zużycie energii. Warto pamiętać, że konieczny jest montaż odpływu do kanalizacji, którym będzie usuwany kondensat.

W domach piętrowych rekuperatory najczęściej montowane są na poddaszach, ponieważ daje to możliwość swobodnego poprowadzenia przewodów. Kluczowe jest jednak właściwe rozmieszenie czerpni i wyrzutni powietrza – rekuperator nie może bowiem pobierać powietrza wydostającego się z wywietrzników kanalizacji lub wentylacji. Rozporządzenie dot. warunków technicznych określa właściwe odstępy czerpni i wyrzutni od innych elementów wentylacyjnych oraz otworów w budynku.

Rekuperator na strychu, w piwnicy czy w kotłowni?

Specjalistą w dziedzinie projektowania i wykonywania instalacji wentylacyjnych jest firma INSIDE z Poznania, która służy fachowym doradztwem w kwestii doboru miejsca montażu rekuperatora. Warto bowiem wiedzieć, że każde rozwiązanie ma pewne ograniczenia. Na przykład przy montażu rekuperatora na poddaszu nieużytkowym problematyczne może okazać się odprowadzanie kondensatu. Co więcej, występuje ryzyko zamarzania centrali, co spowodować może duże straty ciepła. Dlatego instalator z Poznania przy zakładaniu jednostki na strychu zawsze wykonuje izolację.

W przypadku montażu w piwnicy pewną trudność może sprawić doprowadzenie przewodów czerpni i wyrzutni oraz rozprowadzenie kanałów po budynku. Z kolei instalacja rekuperatora w pomieszczeniu gospodarczym, na przykład w kotłowni wiąże się z zajęciem przestrzeni użytkowej i ryzykiem przenoszenia hałasu do części mieszkalnej przy niedostatecznym wytłumieniu instalacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy