Gdzie stosuje się komory chłodnicze?

Komory chłodnicze służą zarówno do przechowywania żywności, jak też wszystkich tych substancji, dla których warunkiem optymalnej jakości jest umieszczenie ich w odpowiednio niskiej temperaturze. Zależnie od tego, jaki asortyment i w jakiej ilości ma być przechowany w chłodni, komory chłodnicze mogą mieć różną wielkość i moc. Na jakiej zasadzie pracują chłodnie i gdzie najczęściej znajdują zastosowanie?
Jak zbudowane są komory chłodnicze?
Komory chłodnicze są zbudowane z najlepszej jakości płyt warstwowych. Spełniają one wszystkie wymogi jakościowe i wytrzymałościowe, właściwe dla branży chłodniczej. Zarówno ich grubość, jak i rodzaj drzwi powinny być dostosowane do sytuacji i wysokości temperatury we wnętrzu komory. Dodatkowym wyposażeniem w komorach chłodniczych są gumowe uszczelki, przewody grzewcze i termostat, który utrzymuje właściwą temperaturę we wnętrzu.
Najważniejszym punktem w komorach chłodniczych konstruowanych przez firmy takie, jak ROSZAK, jest agregat. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest chłodzenie płynu procesowego. W prostych rozwiązaniach może mieć on postać pojedynczego mechanizmu typu Monoblok lub z zespołu składającego się z agregatu, chłodnicy, a także towarzyszących instalacji dodatkowych.
Praca agregatu chłodniczego przebiega na tej samej zasadzie, jak w przypadku pozostałych urządzeń klimatyzacyjnych. Opiera się na zjawisku absorbcji lub kompresji pary. Cały cykl chłodzący zaczyna się w parowniku, gdzie panują niska temperatura i ciśnienie. Czynnik chłodzący, który początkowo jest w stanie ciekłym, pobiera energię cieplną od produktów umieszczonych w komorze chłodniczej i zaczyna parować. Podczas następnego etapu jest on zasysany przez agregat, który zwiększa jego ciśnienie, jednocześnie podwyższając temperaturę. Następny etap to transport czynnika do skraplacza, gdzie odbywa się proces jego skraplania. W tym momencie oddaje on pobraną wcześniej energię cieplną. Czynnik roboczy przechodząc do zaworu dławiącego, znów obniża swoje ciśnienie i temperaturę. Z chwilą, gdy ponownie trafi do parownika, rozpoczyna się kolejny cykl chłodzenia.
Gdzie stosuje się komory chłodnicze?
Komory chłodnicze znajdują zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Przede wszystkim jest to przemysł spożywczy, gdzie wiele produktów trzeba ocalić od zepsucia. Komory chłodnicze używane są zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i w miejscach, gdzie wyroby są sprzedawane.
Chłodnie potrzebne są również w medycynie i przemyśle farmaceutycznym i chemicznym, gdzie wiele substancji powinno być umieszczone w niskiej temperaturze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lotos Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Busku-Zdroju
Centra handlowe woj. świętokrzyskie28-100 Busko-Zdrój, pl. Zwycięstwa 11 lok. 12