Do czego wykorzystywane są w pipety w laboratoriach?
Pipety są często używane w warunkach laboratoryjnych podczas przeprowadzania eksperymentów. Różne dyscypliny naukowe, takie jak chemia analityczna, biotechnologia czy medycyna wykorzystują pipety podczas wykonywania prac laboratoryjnych. Takie prace wymagają użycia różnych rodzajów i ilości cieczy, które należy dokładnie odmierzyć. I tu z pomocą przychodzą pipety. Jak dobrać odpowiednie pipety do laboratorium i jakie są możliwości? Wyjaśniamy.
Rodzaje pipet
Wszystkie pipety są projektowane z myślą o wydajności i ergonomii podczas pracy z próbkami w laboratorium. Mają określone wytyczne dotyczące użytkowania, testowania, konserwacji i pomiarów. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub wysokiej jakości szkła o specjalnych właściwościach. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje pipet:
- Pasteura,
- miarowe,
- automatyczne, w tym wielo- i jednokanałowe ze stałą i zmienną objętością,
- cyfrowe.
Te dwie ostatnie umożliwiają w laboratorium stopniowe zwiększanie skali i powtarzalności.
Jak dobrać pipety do potrzeb laboratorium?
Na początku warto określić do jakiego rodzaju prac będą one używane i jakie będzie ich obciążenie. W zależności od tego, można zastosować pipety manualne, elektroniczne lub automatyczne. Jeśli większość prac w danym laboratorium nie jest jednolita, a wymaga pobierania różnych objętości cieczy, należy wybrać pipetę o zmiennej objętości. Te o stałej objętości są dobrym wyborem, jeśli zależy nam na precyzyjnym poborze cieczy, co zapewnia najlepszą dokładność. Przy zakupie pipet warto się kierować ich dokładnością, precyzją, niezawodnością i ergonomiczną konstrukcją. Labo24.pl z Gliwic oferuje nie tylko szeroki zakres pipet i akcesoriów, ale również cały asortyment sprzętu i wyposażenia laboratoryjnego.
Do jakich zadań są wykorzystywane pipety?
Precyzyjne odmierzanie niewielkich ilości cieczy wykorzystuje się głównie przy:
- pomiarach i dozowaniu pożywek, odczynników i hodowli komórkowych,
- pomiarach i dozowaniu buforów i enzymów metodą PCR w dziedzinie biotechnologii,
- zbieraniu DNA i płynów bakteryjnych,
- przygotowywaniu próbek krwi, pobieraniu i dozowaniu surowicy i osocza.
Do takich zadań należy dobrać odpowiedni rodzaj pipety. W zależności od ilości kanałów wyróżnia się pipety wielokanałowe, które umożliwiają w szybki i łatwy sposób napełnić płytki wielodołkowe. Natomiast pipety jednokanałowe są idealne w przypadku mniejszych zestawów próbek. Zarówno wersja jedno- i wielokanałowa urządzeń występują w wersji manualnej i automatycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana