Materiał Partnera

Do czego wykorzystywane są w pipety w laboratoriach?

Do czego wykorzystywane są w pipety w laboratoriach?

Pipety są często używane w warunkach laboratoryjnych podczas przeprowadzania eksperymentów. Różne dyscypliny naukowe, takie jak chemia analityczna, biotechnologia czy medycyna wykorzystują pipety podczas wykonywania prac laboratoryjnych. Takie prace wymagają użycia różnych rodzajów i ilości cieczy, które należy dokładnie odmierzyć. I tu z pomocą przychodzą pipety. Jak dobrać odpowiednie pipety do laboratorium i jakie są możliwości? Wyjaśniamy. 

Rodzaje pipet 

Wszystkie pipety są projektowane z myślą o wydajności i ergonomii podczas pracy z próbkami w laboratorium. Mają określone wytyczne dotyczące użytkowania, testowania, konserwacji i pomiarów. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub wysokiej jakości szkła o specjalnych właściwościach. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje pipet:

  • Pasteura,
  • miarowe,
  • automatyczne, w tym wielo- i jednokanałowe ze stałą i zmienną objętością,
  • cyfrowe.

Te dwie ostatnie umożliwiają w laboratorium stopniowe zwiększanie skali i powtarzalności. 

Jak dobrać pipety do potrzeb laboratorium?

Na początku warto określić do jakiego rodzaju prac będą one używane i jakie będzie ich obciążenie. W zależności od tego, można zastosować pipety manualne, elektroniczne lub automatyczne. Jeśli większość prac w danym laboratorium nie jest jednolita, a wymaga pobierania różnych objętości cieczy, należy wybrać pipetę o zmiennej objętości. Te o stałej objętości są dobrym wyborem, jeśli zależy nam na precyzyjnym poborze cieczy, co zapewnia najlepszą dokładność. Przy zakupie pipet warto się kierować ich dokładnością, precyzją, niezawodnością i ergonomiczną konstrukcją. Labo24.pl z Gliwic oferuje nie tylko szeroki zakres pipet i akcesoriów, ale również cały asortyment sprzętu i wyposażenia laboratoryjnego. 

Do jakich zadań są wykorzystywane pipety?

Precyzyjne odmierzanie niewielkich ilości cieczy wykorzystuje się głównie przy: 

  • pomiarach i dozowaniu pożywek, odczynników i hodowli komórkowych,
  • pomiarach i dozowaniu buforów i enzymów metodą PCR w dziedzinie biotechnologii,
  • zbieraniu DNA i płynów bakteryjnych,
  • przygotowywaniu próbek krwi, pobieraniu i dozowaniu surowicy i osocza.

Do takich zadań należy dobrać odpowiedni rodzaj pipety. W zależności od ilości kanałów wyróżnia się pipety wielokanałowe, które umożliwiają w szybki i łatwy sposób napełnić płytki wielodołkowe. Natomiast pipety jednokanałowe są idealne w przypadku mniejszych zestawów próbek. Zarówno wersja jedno- i wielokanałowa urządzeń występują w wersji manualnej i automatycznej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy