Materiał Partnera

Dlaczego rosną ceny za odbiór śmieci?

Dlaczego rosną ceny za odbiór śmieci?

Od kilku lat opłaty za wywóz śmieci rosną. To niepokoi zarówno mieszkańców małych miejscowości, jak i miast. Wiele rodzin ma wrażenie, że płaci więcej, a śmieci wyrzuca tyle samo lub nawet mniej, bo przechodzą na ekologiczne, polecane przez władze rozwiązania. To przeszkadza nie tylko mieszkańcom. Ceny rosną, bo samorządy muszą dopłacać do wywożenia śmieci.

Dlaczego płaci się za wywóz śmieci?

Obecnie to gmina lub miasto odpowiadają za wywóz śmieci swoich mieszkańców. Gdyby tak nie było, ten obowiązek zostałby przekazany w ręce poszczególnych osób, a w ten sposób mocno utrudniłby im życie. Nie jest to jednak usługa darmowa. To dlatego, że:

  • gmina nie ma własnych śmietnisk i zakładów recyklingu,

  • firma zajmująca się wywozem śmieci musi spełniać wiele wymagających kryteriów.

Dla wielu gmin szczególnie ten drugi punkt jest dotkliwy. Firmy oferujące odbiór odpadów oraz ich utylizację ponoszą spore koszty, które musi pokryć nie kto inny, jak ich klienci. Niestety bardzo często oznacza to, że gmina dopłaca do wywozu, tym samym pozbywając się pieniędzy, które mogłaby przeznaczyć na inne inwestycje.

Dlaczego wywóz odpadów drożeje?

Za wywóz odpadów płacą mieszkańcy, którzy co miesiąc muszą uiszczać stosowną opłatę. Jest to cena za to, że ich śmieci są wywożone i utylizowane. Ten koszt z roku na rok staje się jednak coraz większy, a przy tym nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić. Za taki stan rzeczy odpowiada inflacja, ale nie tylko. Najważniejsze czynniki wpływające na większą opłatę za wywóz śmieci to:

  • wzrost płacy minimalnej,

  • droższe koszty transportu śmieci,

  • brak konkurencji na rynku, a więc możliwość zażądania wyższej ceny za usługi,

  • większe ilości odpadów generowane przez gospodarstwa.

Niestety w ostatnich latach wyraźnie wzrosła ilość zużywanych dóbr, a tym samym liczba śmieci, którą trzeba zutylizować lub poddać recyklingowi.

Na zwiększającą się opłatę za wywóz śmieci niewiele można poradzić. Trzeba ją uiścić. Specjaliści z firmy RECYKLER doradzają, w jaki sposób można starać się wpłynąć na koszty powiązane z utylizacją śmieci. Chodzi o zmniejszenie konsumpcji, a w zasadzie ograniczenie zużywanych w gospodarstwie śmieci. Można to osiągnąć, zmniejszając ilość kupowanych w jednorazowych opakowaniach produktów, a także unikając wyrzucania rzeczy, które można jeszcze naprawić. Niestety wciąż większość kosztów jest po stronie gminy i rządu. Duża część opłaty to tak naprawdę kary za niszczenie środowiska i dodatkowe pieniądze, które za utylizację śmieci nalicza Unia Europejska.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy