Czym wyróżnia się gaśnica do urządzeń elektrycznych?

Pożar za każdym razem jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia, tym bardziej, gdy rozprzestrzenia się w miejscach, gdzie znajdują się urządzenia elektryczne pod napięciem. Zazwyczaj takie przedmioty mają obudowy z tworzyw sztucznych, które łatwo się topią w wysokich temperaturach. Gaszenie ich tradycyjnymi sposobami, na przykład wodą, niesie ryzyko porażenia prądem, a już na pewno spowoduje trwałe uszkodzenie gaszonej elektroniki. Jaka zatem powinna być skuteczna gaśnica do urządzeń pod napięciem?
Jaką gaśnicą powinno się gasić urządzenia elektryczne?
Do gaszenia obszarów, gdzie znajdują się urządzenia elektryczne, służą specjalne gaśnice i urządzenia gaśnicze wykorzystujące gazy chemiczne będące zamiennikami halonów. Gazy te należą do tzw. czystych środków gaśniczych. Oznacza to, że ich zastosowanie nie powoduje żadnych szkód wtórnych, z którymi mamy zawsze do czynienia po użyciu gaśnic proszkowych, które powodują bardzo duże zanieczyszczenie gaszonych obszarów. Gazy chemiczne, jak FE-36™ czy FM-200®, nie pozostawiają żadnych zanieczyszczeń – po zastosowaniu odparowują, a gaszone powierzchnie pozostają suche i czyste. Sam proces gaszenia tymi gazami polega na usunięciu energii cieplnej z płomieni, dzięki czemu reakcja spalania zostaje całkowicie zatrzymana, a ogień ugaszony. Dlatego doskonale sprawdzają się do gaszenia urządzeń elektrycznych, w żadnych stopniu im nie szkodząc.
Przykładem podręcznego sprzętu gaśniczego odpowiedniego do gaszenia elektroniki jest popularna gaśnica GH-2x oraz Czyste Urządzenie Gaśnicze CUG, dostępne w ofercie firmy PLISZKA. Od lat są z powodzeniem stosowane jako główne lub uzupełniające urządzenia gaśnicze w biurach, serwerowniach, laboratoriach, archiwach, muzeach, galeriach, a także w pojazdach szynowych, wozach opancerzonych, czołgach, samolotach i na statkach.
Jakimi jeszcze gaśnicami można gasić elektronikę?
Gdy w pobliżu nie ma dedykowanych gaśnic do urządzeń elektrycznych pod napięciem, można użyć tradycyjnych gaśnic proszkowych lub gaśnic zawierających dwutlenek węgla, tzw. śniegowych. Ich zastosowanie wiąże się jednak z dużym zanieczyszczeniem. Wyładowanie proszku gaśniczego powoduje dodatkowo zapylenie atmosfery, co może utrudniać ewakuację, a jego drobinki mogą być trudne do usunięcia ze szczelin gaszonych urządzeń, wydłużając okres ich niesprawności. Z kolei w przypadku użycia gaśnic na CO2 dochodzi ryzyko wywołania szoku termicznego urządzeń. Wyładowanie dwutlenku węgla może obniżyć temperaturę nawet do -78°C, dlatego gaśnice te popularnie nazywane są gaśnicami śniegowymi.
Należy pamiętać, aby za każdym razem, gdy zachodzi konieczność ugaszenia pożaru w miejscu, gdzie znajdują się urządzenia elektryczne pod napięciem, rozważyć ryzyko porażenia prądem. Dlatego nie należy używać gaśnic płynowych (pianowych) o tradycyjnej konstrukcji, na których nie ma napisu „Do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem do 1000 V”.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jumar Zakład produkcyjno-handlowo gastronomiczny
Centra handlowe woj. zachodniopomorskie72-006 Mierzyn, Długa 20