Czym są aparaty lingwalne?

Aparaty lingwalne to jeden z rodzajów aparatów na zęby, czyli narzędzi, które są stosowane w leczeniu wad zgryzu u pacjentów. Tego typu aparaty ortodontyczne noszą też inną nazwę – aparaty językowe, i to ona lepiej opisuje to, w jaki sposób się je montuje w jamie ustnej i jak są w stanie niwelować wykrytą wadę zgryzu i przywracać prawidłowe ustawienie wszystkich elementów w dolnym i górnym łuku zębowym.
Charakterystyka aparatów lingwalnych
Aparaty lingwalne są zawsze idealnie dopasowane do warunków w jamie ustnej pacjenta, dzięki czemu są dla niego w pełni wygodne w użytkowaniu, mało wyczuwalne, a sam proces leczenia nie wiąże się z żadnymi związanymi z tym problemami. Aparat lingwalny jest rodzajem stałego aparatu na zęby. On także jest więc na stałe przyklejany do zębów pacjenta, jednak w tym przypadku aparat jest przyklejany do zębów od strony języka.
Bardzo ważnym elementem budowy aparatów lingwalnych jest sposób stworzenia wszystkich, nawet najmniejszych elementów aparatu. Więcej na ten temat opowiedział nam lekarz ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:
Każdy przyklejany do koron zębów element aparatów lingwalnych jest indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta. Dzięki temu aparat w trakcie leczenia jest dla niego w pełni wygodny i może sprawiać drobne problemy jedynie na początku, czyli tuż po założeniu. Wtedy niektórzy pacjenci skarżą się na problemy z mówieniem, które jednak już po kilka dniach powinny bez problemu minąć.
Rodzaje aparatów lingwalnych
Poszczególne rodzaje aparatów lingwalnych różnią się ze względu na to, jaki został w nich zastosowany mechanizm. Najważniejszymi rodzajami tego rodzaju aparatów ortodontycznych są:
- Standardowe aparaty lingwalne (tzw. aparaty proste) – aparaty z jednym, dostosowywanym do indywidualnych potrzeb pacjenta, systemem zamków. W trakcie przygotowywania aparatu technik na pobranym wycisku zębów ustawia je tak, jak mają wyglądać po zakończeniu leczenia, a następnie nakłada je na model z wadą zgryzu. Na początku przygotowuje się i umieszcza w jamie ustnej pacjenta tzw. szynę transferową, a później osadza się łuk aparatu.
- Aparaty lingwalne z indywidualnymi zamkami – w tego typu aparatach przygotowane są zamki, które są indywidualnie dopasowane na podstawie wycisku zębów do danego pacjenta.
Wskazania do stosowania aparatów lingwalnych w leczeniu wady zgryzu
Aparaty lingwalne są stosowane w leczeniu wad zgryzu u pacjentów w różnym wieku. Możliwości tego rodzaju aparatów są też bardzo duże i z ich pomocą można zlikwidować praktycznie wszystkie rodzaje wad zgryzu, nawet te najbardziej skomplikowane.
Zalety i ograniczenia aparatów lingwalnych
Dużą zaletą aparatów lingwalnych jest to, że leczenie z ich zastosowaniem nie wiąże się z problemami z odwapnieniem pod aparatem. Nawet bowiem jeśli dojdzie do powstania takiego problemu, i tak będzie on niewidoczny, ponieważ będzie znajdował się z tyłu, od strony języka.
Dużą zaletą aparatów lingwalnych jest też możliwość zachowania dużej estetyki uśmiechu. Jest to rodzaj niewidocznego aparatu na zęby. Zamontowane od strony języka zamki są w zasadzie niewidoczne dla innych osób. Ważny jest także brak ograniczeń wiekowych oraz fakt, że tego typu aparaty ortodontyczne mogą być stosowane w leczeniu wszystkich wad zgryzu. Samo leczenie trwa też nieco krócej niż z zastosowaniem zwykłych stałych aparatów na zęby i w trakcie terapii wymaga odbywania mniejszej ilości wizyt kontrolnych w gabinecie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Słoneczny Doradca Pompy Ciepła Usługi Hydrauliczne Kotły c.o Podkarpackie
Handel - pośrednictwo woj. podkarpackie35-001 Rzeszów, Krakowska 20
-
Amex International Eksport Prasy, Czasopism, Artykułów Spożywczych Barbara Kowalczyk
Eksporterzy woj. świętokrzyskie27-600 Sandomierz, Przemysłowa 3