Czym czyścić deskę rozdzielczą w aucie?
Jeśli chodzi o pielęgnację auta, zdecydowana większość kierowców dba przede wszystkim o karoserię i inne elementy zewnętrzne. Mniej uwagi poświęca się elementom wewnętrznym – w tym między innymi desce rozdzielczej. Mimo wszystko warto pamiętać, że również ona, choć mniej narażona na zanieczyszczenia, może z czasem utracić swój pierwotny wygląd. Czym ją czyścić by zachować jej świeżość?
Jakich środków używać do pielęgnacji kokpitu?
Najprostsza odpowiedź na powyższej pytanie brzmiałaby: odpowiednimi preparatami do czyszczenia wnętrza samochodu. Rozwijając ją: preparatami o składzie przeznaczonym do konkretnych materiałów użytych do wykonania deski. Kokpit samochodu może być bowiem wykonany z różnych tworzyw. Standardowo są to wytrzymałe plastiki, w droższych autach można zetknąć się z drewnem – to właśnie ono jest szczególnie podatne na zanieczyszczenie i utratę pierwotnego wyglądu. Wybierając produkty do czyszczenia kokpitu należy koniecznie upewnić się z jakich materiałów zostały wykonane elementy deski. Przykładowo deskę z tworzyw sztucznych warto czyścić preparatem Chemotion Interrior Dressing, wyprodukowanym na bazie polimerów, bez dodatku zbędnych silikonów czy wypełniaczy. Produkt ten doskonale czyści, pielęgnuje i konserwuje tworzywa, zabezpiecza je przed utratą koloru w wyniku działania promieniowania UV oraz przed osiadaniem kurzu.
Przeczytaj również: Jak dbać o zabytkowy samochód?
Z kolei do czyszczenia elementów z drewna warto użyć preparatów uniwersalnych, takich jak Auto Graph Heliodor Interior Detailer, który również czyści, konserwuje i zabezpiecza powierzchnie przed negatywnymi skutkami promieniowania i zabrudzeń.
Te oraz wiele innych środków do czyszczenia kokpitu znajdziemy w ofercie firmy Gloss Factory.
Jak czyścić deskę rozdzielczą?
Poza odpowiednim doborem środków czyszczących, dla utrzymania deski rozdzielczej w dobrym stanie istotne jest również zachowanie prawidłowych praktyk. Kluczowa jest regularność. Żeby deska rozdzielcza prezentowała się jak należy, konieczne jest mycie jej co najmniej raz na kilka miesięcy. Do rutynowego czyszczenia sprawdzą się podstawowe kosmetyki, jednak dla uzyskania jak najlepszych rezultatów warto raz na jakiś czas zastosować specjalistyczne preparaty odświeżające połysk i tworzące warstwę ochronną na tworzywach. Druga sprawa to zastosowanie odpowiednich narzędzi. Do mycia deski rozdzielczej najlepiej nadają się ściereczki z mikrofibry, które świetnie zbierają kurz i inne zanieczyszczenia. Unikać za to należy szorowania gąbkami i innym szorstkimi materiałami, które mogą uszkadzać powierzchnię. Trzecia rzecz – każdy preparat stosować należy w ścisłej zgodności z zaleceniami producenta, np. nanosić je najpierw na ściereczkę, a dopiero potem na powierzchnię deski.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana