Czym charakteryzuje się tzw. styl zakopiański?

Styl zakopiański zapoczątkowany przez Stanisława Witkiewicza rozkwitał w latach 1891-1914. Najpiękniejsze budynki zaprojektowane po witkiewiczowsku powstały na Podhalu. Do dziś setki turystów ogląda je z podziwem. Choć współczesne budynki wyglądają inaczej, to jednak wiele z nich nawiązuje do stylu zakopiańskiego. Szczególnie widać to w różnego rodzaju pensjonatach. Poznaj bliżej cechy charakterystyczne tego stylu.
Styl zakopiański – tradycje Podhala z nowoczesnością
Styl zakopiański stworzony przez Witkiewicza utożsamia się dziś przede wszystkim z architekturą. Warto jednak podkreślić, że dotyczył on także strojów, mebli, wyrobów z porcelany, a nawet instrumentów muzycznych. Bazą, na której opierał się Witkiewicz, była tradycyjna sztuka podhalańska. Typowe budownictwo tamtejszych górali łączył z secesyjnym zamiłowaniem do ornamentów. Za cel postawił sobie godzenie piękna z funkcjonalnością i wygodą.
Dla architektury w stylu zakopiańskim charakterystyczne są:
budynki z drewnianych bali w konstrukcji zrębowej,
wysokie kamienne podmurówki,
ostre, półszczytowe dachy z licznymi wykuszami,
dachy kryte gontem,
liczne zdobienia na ścianach, dachach (np. pazdury), drzwiach i oknach.
Chcąc z bliska przyjrzeć się budynkom w stylu zakopiańskim, najlepiej zarezerwować noclegi pod Tatrami i zwiedzić okolice Podhala. Tradycyjna sztuka góralska wciąż jest tam kultywowana i widać ją nie tylko w budownictwie.
Styl zakopiański po nowemu
Obecnie określenie styl zakopiański często rozumiane jest szerzej – jako wszelkie przejawy sztuki ludowej Podhala w kulturze. Chodzi więc o całe tamtejsze wzornictwo, typowe kroje, charakterystyczne wyroby porcelanowe, drewniane, a także z wełny owczej. Wiele takich przedmiotów turyści przywożą z wyjazdów w Tatry jako pamiątki.
Styl zakopiański odróżnia się od współczesnego. Stanowi przyjemny kontrast dla minimalistycznych tendencji. Jest kolorowy, dynamiczny, a przy tym oparty na naturalnych surowcach. Z pewnością zasługuje na to, żeby go lepiej poznać.
Jeśli chcesz poczuć klimat podhalańskiej sztuki i nacieszyć oczy stylem zakopiańskim, wybierz się tam na wypoczynek. Zakopane pozwoli Ci zakosztować pięknych widoków szczytów górskich, ale też zapoznać się z całą góralską kulturą i sztuką. Jeżeli do tego zatrzymasz się w miejscu urządzonym w stylu zakopiańskim – np. w Krainie Smaku w Olczy – to będziesz mógł otoczyć się tym klimatem w dzień i w nocy. To miła odskocznia dla osób zmęczonych codziennym miejskim pędem i dążących do łącznia minimalizmu z nowoczesnością.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana