Materiał Partnera

Czy zakłady pogrzebowe działają całodobowo?

Czy zakłady pogrzebowe działają całodobowo?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z wydarzeń, których nie planujemy. Odejście bliskiej osoby może mieć miejsce o każdej porze dnia i nocy. Takie przykre wydarzenie wiąże się ze stresem, rozpaczą i żałobą, ale również – z koniecznością załatwienia wielu formalności. Pierwsze kroki kierujemy w takiej sytuacji do zakładu pogrzebowego lub po prostu do niego dzwonimy. Czy zakłady pogrzebowe działają całodobowo?

Zakłady pogrzebowe do dyspozycji całą dobę

W przypadku śmierci bliskiej osoby (jeśli ta ma miejsce w domu), należy wezwać pogotowie i lekarza. Tylko on jest uprawniony do stwierdzenia zgonu. Ma to stronę formalną – otrzymamy od niego tym samym kartę zgonu, która jest niezbędna do celów formalnych i administracyjnych. Posiadając ją możemy powiadomić zakład pogrzebowy. W przypadku śmierci w szpitalu, hospicjum czy w trakcie wypadku procedura wygląda podobnie – dopiero po trzymaniu karty zgonu możemy rozpocząć formalności związane z pogrzebem.

Nie wszystkie zakłady pogrzebowe czynne są 24/7, jednak zdecydowana większość jest do dyspozycji klientów przez cały czas – również w środku nocy czy nad ranem. Jedną z takich firm jest chociażby Dom Pogrzebowy Fenix w Lubinie, oferujący wsparcie bliskim zmarłych całą dobę. Jak wyglądają kolejne kroki?

Formalności, jakie możemy załatwić w zakładzie pogrzebowym

Powiadomienie wybranego zakładu pogrzebowego o śmierci bliskiej osoby rozpoczyna procedurę organizacji jej pochówku. Na szczęście w trudnych chwilach możemy liczyć na empatyczny i doświadczony zespół, który wesprze nas w załatwianiu formalności. Kontakt z zakładem może mieć formę telefoniczną i osobistą – dobre zakłady pogrzebowe nie wymagają osobistego stawiennictwa, rozumiejąc trudności, z jakimi boryka się rodzina. Co ciekawe, współczesne zakłady pogrzebowe mogą pełnić rolę swoistego reprezentanta rodziny, dzięki czemu możemy liczyć na pomoc nawet w kwestiach urzędowych. Jest to duże udogodnienie w czasie żałoby. Są jednak sprawy, które należy ustalić z zakładem. Dotyczy to m.in. formy pochówku (świecki czy kościelny, kremacja czy inhumacja), trumny, stroju, oprawy florystycznej czy muzycznej. Kompleksowa obsługa, na jaką możemy liczyć, pomoże nam przejść przez ten najgorszy czas pierwszych dni żałoby.

 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy