Czy oklejenie samochodu wpływa na jego wartość?
Od kilkunastu lat intensywnie rozwijającą się dziedziną usług w Polsce jest oklejanie samochodów specjalną folią. Usługa polega na dokładnym pokryciu elementów karoserii oraz niektórych części wykonanych z tworzywa sztucznego lub felg specjalną folią ochronną PCV. Inwestycja nie jest najtańsza, dlatego potencjalni klienci firm specjalizujących się w oklejaniu zastanawiają się, czy dzięki temu ich auto zyska na wartości.
W jakim celu okleja się samochody?
Nakładanie folii PCV na karoserię ma przede wszystkim zapewnić ochronę lakieru. Kolorowa powłoka nie stanowi jedynie ozdoby pojazdu. Lakier oraz znajdujące się pod nim warstwy podkładowe służą zabezpieczaniu blachy przed korodowaniem. O skuteczności tego zabezpieczenia może świadczyć fakt, że w miejscu powstania odprysku w krótkim czasie pojawia się rdza.
Powłoka lakiernicza każdego dnia jest narażona na działanie promieni słonecznych, drobinek piasku niesionych z wiatrem, soków roślinnych i ptasich odchodów. Nie są jej też obojętne chemiczne deszcze. Naklejanie folii, w którym specjalizuje się agencja Megaoklejanie, chroni lakier przed uszkodzeniami.
Oklejanie samochodów ma też inny cel. Pozwala bowiem na całkowitą odmianę designu. Można to osiągnąć przez zmianę koloru lub naniesienie charakterystycznych motywów zdobniczych na elementy karoserii. Popularne są linie, płomienie, błyskawice, ale też postacie z kreskówek. Ta ostatnia metoda pochodzi z Japonii i jest znana jako itasha.
Oklejanie folią a wartość pojazdu
Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednoznaczna. Gdyby rozpatrywać ją w kontekście ochrony lakieru i odsunięcia w czasie procesów degradacji blacharki, można założyć, że „zdrowszy” wóz ma szansę na dłuższy żywot. Zarówno on, jak i estetyczny wygląd z pewnością dają możliwość podyktowania wyższej ceny za pojazd podczas sprzedaży.
Z drugiej strony oklejanie folią kosztuje, zwłaszcza jeśli właściciel zdecyduje się na kompletny wrapping. Ten koszt, nawet kilku tysięcy złotych, należy odjąć od zysku z samochodu podczas sprzedaży. W przypadku oklejania dekoracyjnego trzeba też pamiętać, że ozdoby na masce są kwestią gustu. Może się więc zdarzyć, że potencjalny przyszły właściciel oceni je jako szkodę, element, który szpeci auto.
Reasumując: oklejanie samochodu zwiększa jego wartość przez ochronę przed korozją. Może ją jednak również obniżyć, jeśli sposób oklejania jest ekstremalny i nieprzemyślany. W tym drugim przypadku można jednak zdecydować się na folię zdejmowalną, która można łatwo usunąć bez pozostawiania śladów na lakierze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana