Materiał Partnera

Co wpływa na światotwórstwo w grach fabularnych?

Co wpływa na światotwórstwo w grach fabularnych?

Gry fabularne to rodzaj gier towarzyskich opierających się na narracji, które cieszą się coraz większą popularnością. Ich ogromna różnorodność jest źródłem doskonałej rozrywki oraz ćwiczeniem kreatywności. Zainteresowani mogą znaleźć zarówno wyjątkowo rozbudowane systemy fabularne, jak i te znacznie mniej angażujące - skierowane do początkujących graczy. Zatem, co wpływa na rozwój światotwórstwa w grach fabularnych?

Gry fabularne dla dwóch osób i nie tylko

Gry fabularne są jednym ze zjawisk kultury popularnej, które ma swoje wyraźne źródło w literaturze, komiksie oraz kinie. Skierowane głównie do miłośników konkretnych tytułów science-fiction czy fantasy, pozwala graczom na bezpośrednie uczestniczenie w wydarzeniach ulokowanych w fikcyjnej rzeczywistości.

Cechą charakterystyczną takich gier jest występowanie mistrza gry, który jest narratorem. Pozostałe osoby odgrywają przypisane im role wyłącznie w wyobraźni.

Gra przeprowadzona jest na podstawie scenariusza, przygotowanego przez mistrza gry, przy zachowaniu opisanych w podręczniku do gry reguł.

Jednak scenariusz nie jest ograniczającym elementem. Tak naprawdę stanowi tylko zarys fabularny – przydatny szczególnie dla początkujących graczy. Zawiera główne wydarzenia, wątki czy postaci, ale gracze mają pełną swobodę ruchów, a ogranicza ich tylko konwencja świata czy możliwości bohaterów. Gry fabularne przeznaczone są już dla dwóch graczy – mistrza oraz jednego gracza – tzw. solówki, ale w zależności liczby uczestników można dowolnie rozbudowywać świat. Dzięki temu stwarzają one nieograniczone możliwości.

Inspiracje światotwórcze w grach fabularnych

Twórcy gier tego typu nawiązują do popkultury zarówno za sprawą tematyki, jak i fabularnej konstrukcji rozgrywki. Jednak to, w jaki sposób gra zostanie przeprowadzona jest nieprzewidywalne. To sprawia, że uczestnictwo w niej przynosi mnóstwo satysfakcji.

Taka forma spędzania wolnego czasu nie wymaga wiele, wystarczą kości do gry oraz karty postaci. Cała reszta zależy od graczy i ich wyobraźni, można postarać się o rekwizyty i przebrania, co dodatkowo wzbogaci wizualnie rozgrywkę. Sposób, w jaki przebiegnie rozgrywka, zależny jest od tego czy gracze kiedykolwiek grali w gry RPG. Jeśli jest to ich pierwszy kontakt z tego typu rozrywką będą znacznie bardziej podlegać scenariuszowi z podręcznika.

Niektóre wydawnictwa, takie jak Stinger Press, oferują polskie wersje zagranicznych gier fabularnych. Znajdują się tam znane na całym świecie polskie produkcje, takie jak „Ostrza w mroku”, „Czarny kod" czy „Agon”.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy