Co warto wiedzieć o recyklingu materiałowym opakowań z tworzyw sztucznych?

Recykling opakowań z tworzyw sztucznych pozwala znacznie ograniczyć ilość odpadów, jaką wytwarzamy a dodatkowo pozyskać surowiec, który będzie można wykorzystać ponownie. Wraz ze zwiększającą się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych zwiększyła się ilość generowanych odpadów. Bezpośrednim efektem tego zjawiska jest obowiązek segregacji śmieci, które później trafiają do przedsiębiorstw zajmujących się ich unieszkodliwianiem i przetwórstwem.
Co dzieje się z plastikowym opakowaniem po wyrzuceniu go do śmieci?
Mianem recyklingu określany jest proces, który umożliwia ponowne wykorzystanie surowców ze zużytych opakowań. Efektem tych działań jest ograniczenie popytu na nowe materiały i zmniejszenie ilości odpadów przeznaczonych do utylizacji. Recykling materiałowy opakowań plastikowych rozpoczyna się od zgromadzenia surowców i ich przygotowaniu do dalszej obróbki, czyli posortowaniu i oczyszczeniu.
Recyklingiem tworzyw sztucznych zajmuje się przedsiębiorstwo Mag-Bar z Granowa. Firma stosuje technikę regranulacji, która uznawana jest za najskuteczniejszą i najefektywniejszą metodę przygotowania tworzyw sztucznych do ponownego użytku. Regranulacja to nic innego jak rozdrobnienie materiału na drobne cząstki. W procesie wykorzystywane są specjalistyczne maszyny – rozdrabniarki oraz całe linie produkcyjne. Powstałe w ten sposób tworzywo charakteryzuje się stabilnością fizykochemiczną i stałym składem. Uzyskany granulat z tworzyw sztucznych może zostać wykorzystany ponownie znacznie efektywniej niż na przykład całe opakowania plastikowe.
Inną metodą recyklingu jest recykling chemiczny, który polega na przekształcaniu tworzyw sztucznych w inne związki chemiczne oraz recykling energetyczny, czyli pozyskiwanie energii z tworzyw sztucznych.
Jakie opakowania nadają się do recyklingu?
Opakowania z tworzyw sztucznych mogą być przetworzone ponownie w dość szerokim zakresie. W odpowiedniej segregacji pomagają oznaczenia, które znajdują się na opakowaniach – są to piktogramy w formie trójkąta z trzech strzałek, po środku których znajduje się kod cyfrowy i literowy. Do ponownego wykorzystania nadają się PP polipropylen, PS polistyren, HDPE polistylen o dużej gęstości, POM polioksymetylen, PMMA polimetakrylan metylu, PC poliwęglan i PA, czyli poliamid.
Trudne do recyklingu są opakowania wielomateriałowe, dlatego wiele przedsiębiorstw eliminuje je z produkcji. Największy popyt jest na opakowania PET i HDPE. Do recyklingu nadają się zatem butelki po napojach PET, pożądane są także opakowania po jogurtach PP i HDPE oraz pudełka po margarynach z PP i PS.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lotos Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Busku-Zdroju
Centra handlowe woj. świętokrzyskie28-100 Busko-Zdrój, pl. Zwycięstwa 11 lok. 12
-
Marop Marek Opczyński
Firmy handlowo-usługowe woj. warmińsko-mazurskie11-320 Jeziorany, os. Robotnicze 5
-
Sklep M I G Dominowska Małgorzata
Handel - pośrednictwo woj. mazowieckie03-566 Warszawa, Dalanowska 19