Charakterystyka kratek wentylacyjnych

Często znajduje się w pomieszczeniu, w którym przebywamy, ale często nawet jej nie zauważamy. Kratka wentylacyjna, bo o niej mowa, to niepozorny, a jednocześnie niesamowicie ważny element instalacji wentylacyjnej. Najczęściej przybiera postać prostokąta, a wykonana jest z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Jednak co jeszcze charakteryzuje kratki wentylacyjne? Jaką pełni funkcję w instalacji?
Rola kratek wentylacyjnych
Zapewne wiele osób zapytanych o rolę kratki wentylacyjnej, odpowiedziałoby, że jest jej elementem wykończeniowym. To prawda, jej zadaniem jest zakrycie otworu wentylacyjnego, aby pierwszym, co widzi się po wejściu do pomieszczenia, nie była dziura w ścianie. Nie jest to jednak jej jedyne zadanie. Kratki wentylacyjne, które znajdziesz np. w ofercie hurtowni wentylacyjnej Pefra z Wrocławia, odpowiadają za regulację przepływu powietrza we wnętrzu. Dzieje się to dzięki przepustnicom powietrznym oraz ruchomym lamelkom, które umożliwiają wymianę powietrza. Decyduje więc o komforcie cieplnym osób znajdujących się w pomieszczeniu. Oprócz tego zadaniem kratki wentylacyjnej jest zapobieganie wlatywaniu do wnętrza zanieczyszczeń takich jak pyłki, czy liście, a także uniemożliwienie zwierzętom przedostawania się do instalacji.
Jakie są rodzaje kratek wentylacyjnych?
Kratki wentylacyjne można podzielić na kilka sposobów np. ze względu na tworzywo, z którego zostało wykonane, czy miejsce montażu. My skupimy się jednak na kratkach wentylacyjnych ściennych. Pierwszym i najprostszym modelem są kratki stale otwarte. W tym przypadku powietrze zawsze napływa tak samo – całą powierzchnią. Natomiast w przypadku kratek z żaluzją, możemy kontrolować strumień napływającego powietrza. Robi się to manualnie przy użyciu sznureczka, którym regulujemy położenie żaluzji. Kolejnym rodzajem jest kratka wentylacyjna autoaktywna, czyli anemostat. Ten uchyla się i zamyka automatycznie w zależności od warunków w pomieszczeniu. Jego zaletą jest to, że zapobiega powstawaniu chłodu w pokoju.
W jakich wnętrzach konieczne są kratki wentylacyjne?
Istnieją przepisy, które określają m.in. ich wymiary, a także to, w jakich pomieszczeniach w domu lub mieszkaniu muszą się znaleźć. Przede wszystkim kratki wentylacyjne muszą zostać zamontowane w pomieszczeniach, w których nie ma okien np. w schowku lub garderobie, aby zapewniały prawidłową cyrkulację powietrza. Oprócz tego obowiązkowy jest ich montaż w pokojach takich jak kuchnia, łazienka, toaleta, garaż, czy kotłownia. Oczywiście niezbędne są także wszędzie tam, gdzie znajdują się kominki, czyli najczęściej w salonie lub sypialni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lotos Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Busku-Zdroju
Centra handlowe woj. świętokrzyskie28-100 Busko-Zdrój, pl. Zwycięstwa 11 lok. 12
-
Witold Budziszewski Multitrade
Firmy handlowo-usługowe woj. wielkopolskie61-159 Poznań, os. Piastowskie 75